Yaşam

Doğum Günü Depresyonu Nedir? Ruh Sağlığı Durumları

Doğum günü depresyonu veya doğum günü hüznü, doğum gününüzü kutlamak veya düşünmek konusunda üzgün, kayıtsız veya ilgisiz hissetmek anlamına gelir.

Üzüntü yaşamaya ek olarak, doğum günü depresyonu, şimdiye kadar başarmış olabileceğiniz veya başaramadığınız her şey dahil olmak üzere, düşük enerji veya geçmişe odaklanma hissini de içerebilir. Bu duygular, bir kişinin doğum gününe kadar olan günlerde, gerçek günde ve bir süre sonra da ortaya çıkabilir.

Bu makale, doğum günü depresyonunun bazı olası nedenlerini ve belirtilerini araştırıyor ve doğum gününüzde ve çevresinde üzüntü duygularıyla başa çıkmanın yollarını sunuyor.

Doğum Günü Depresyonu ve Diğer Ruh Sağlığı Durumları

Doğum günü depresyonu zihinsel bir sağlık durumuyla mı ilişkili yoksa durumsal mı? “Bizim tanı manuel (DSM-5) bir ruh sağlığı bozukluğu olarak doğum günü depresyonu tanımıyor” diyor Dr Ernesto Lirası de la Rosa, PhD , medya danışma grubunda lisanslı klinik psikolog ve üye Depresyon Araştırma Vakfı için Umut .

Ancak, o bu olmadığını belirtiyor olmayan bireylerin doğum sırasında deneyim depresyon veya üzüntü yok anlamına gelir.

“Doğum günü depresyonu, depresyon veya anksiyete gibi diğer zihinsel sağlık bozuklukları ile ilişkilendirilebilir. Depresyon öyküsü olan bireyler için, doğum günlerinde de üzüntü yaşamaları nadir değildir.

Doğum Günü Depresyonu
Doğum Günü Depresyonu

Potansiyel Nedenler ve Nedenler

“Bazıları için doğum günleriyle ilgili önceki olumsuz deneyimlere bağlı olabilir. Diğerleri hayatlarını yansıtabilir ve o yaşta olmak istedikleri yerde olmadıklarını hissedebilirler” diyor Dr. Lira de la Rosa. “Diğerleri için doğum günleri, zor bir süreçten geçtikleri zamanlarda gelebilir.”

Eğer birisi hayatında bir travma yaşamışsa, travmayı yaşadıkları zamanın bağlamına ve süresine bağlı olarak doğum günlerini tetikleyici olarak deneyimleyebileceğini de ekliyor.

Bir kişinin doğum günü depresyonu yaşamasının birkaç nedeni olabilir. Birinin doğum günlerinde kendini kötü hissetmesinin diğer olası nedenleri arasında şunlar olabilir:

 • Depresyon
 • Endişe
 • Yaşlanma korkusu
 • Çocuklukta doğum günlerinde aile dramasının tarihi

Tüm bu nedenlerin de normal ve geçerli olduğunu kaydeden Dr. Lira de la Rosa, “Bütün bunlar ve diğer birçok neden doğum günü sırasında üzgün hissetmeye katkıda bulunabilir” diyor. 

Doğum Günü Depresyonu İçin Belirtiler

Dr. Lira de la Rosa, doğum günü depresyonu ile ilgili semptomların çoğunun normal depresyon semptomlarına benzediğini söylüyor. Peki, doğum günü depresyonunuz olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Aşağıdakiler dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere belirli işaretler, doğum günü hüznü yaşadığınız konusunda sizi uyarabilir:

 • Doğum gününüzü çevreleyen ve birkaç gün süren ruh halinizde bir değişiklik
 • Normalden daha düşük, aşağı veya üzgün hissetmek
 • Normalden daha sık ağlamak
 • Geçmişe kafa yormak ve gerçekleştirilmemiş hedefler (örneğin henüz evlenmemek veya çocuk sahibi olmamak)
 • Yaşamak için ne kadar zamanınız kaldığını vurgulama
 • Bir şeyler yapmak için fazla enerjiye veya motivasyona sahip olmamak
 • Genelde zevk aldığınız şeyi yapmaya ilgi duymama
 • Uykudaki değişiklikler
 • İştahtaki değişiklikler
 • Odaklanma veya konsantre olma zorluğu
 • Fiziksel ağrılar veya ağrılar
 • Doğum gününüzün gerçek gününden kaçınmak istemek
 • Doğum gününüzü kutlamaya ilgisizlik (örneğin, arkadaşlarınız veya ailenizle kutlama planlarını reddetme veya reddetme)
 • Kendini izole etme arzusu

Doğum Günü Depresyonu ile Nasıl Başa Çıkılır?

Doğum günü hüznünüzü iyileştirmeye ve olumsuz duygularınızı hafifletmeye yardımcı olabilecek, aralarından seçim yapabileceğiniz farklı tedaviler ve başa çıkma mekanizmaları vardır.

Doğum günü hüznünüzü hafifletmek ve nereden geldiklerini daha iyi anlamak için aşağıda özetlenen bu stratejilerden herhangi birini denemekten faydalanabilirsiniz.

Duygularınızın Yükselmesine İzin Verin

“Doğum günlerini kutlamalar ve olumlu deneyimlerle ilişkilendirme eğilimindeyiz ve bu herkes için geçerli olmayabilir. Bu nedenle, bu süre zarfında kendinizi heyecanlı veya mutlu hissetmiyorsanız, üzüntüyle oturmak için kendinize izin verin” diyor Dr. Lira de la Rosa.

Duygularınızı yargılamadan hissetmenize izin vermek, ardındaki daha derin anlamı işlemenize ve belki de hissettiğiniz üzüntünün bir kısmını hafifletmenize yardımcı olabilir.

Doğum Günü Depresyonu İçin Farkındalık ve Öz-Şefkat Uygulaması

Bu süreçte deneyiminizin farkında olmak ve kendinize karşı nazik olmak önemlidir. Dr. Lira de la Rosa, neler yaşadığınızı daha iyi anlamak için duygularınızın, düşüncelerinizin ve bedeninizde nerede gergin olduğunuzun envanterini çıkarmak için içe dönmenizi önerir.

“Duygularımızla ilgili farkındalığımızı arttırırsak bu duygulara şefkatle yaklaşabiliriz. Kendimizi rahatlatabilir ve kendimize insan olduğumuzu ve çeşitli duygular hissettiğimizde sorun olmadığını hatırlatabiliriz” diyor Dr. Lira de la Rosa.

“Duygulardan kaçınmaya çalıştığımızda, duygunun yoğunluğunu arttırıyor olabiliriz ve onu işleyene kadar hissetmeye devam edeceğiz.”

Güvendiğiniz Biriyle Deneyiminiz Hakkında Konuşun

Duygularınızı bir arkadaşınıza veya aile üyenize ifade edin. Tanıdığınız biri, doğum günlerinde aynı şeyi yaşayabilir ve bu, duymak için doğrulayıcı ve onaylayıcı olabilir. Başkaları sizi dinleyebilir ve daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir.

Her iki durumda da, sizin için boşluk bırakmaya istekli biriyle nasıl hissettiğiniz konusunda açık ve savunmasız olmak rahatlama sağlayabilir.

Doğum Günü Depresyonu
Doğum Günü Depresyonu

Kendinizi Nasıl Rahat Hissediyorsanız, Kutlayın

Dr. Lira de la Rosa, “Bazı insanlar, sevdikleri veya arkadaşları kutlamak ve şenlikleri planlamak istediğinde, doğum günü insanı sadece bu tür kutlamalardan kaçınmak istediğinde, bu şekilde hissettiği için suçlu hissedebilir” diyor.

Bu şekilde hisseden insanları doğum günleriyle ilgili duygularını, isteklerini ve ihtiyaçlarını dile getirmeye ve kendilerini daha kötü veya suçlu hissettirecek hiçbir şey yapmamaya teşvik ediyor.

Bugün sizin gününüz, bu yüzden sevdiklerinizle kutlamak için olumsuz duygularınızı bastırmak veya kendinize bakmak için evde kalmak olsun, kendinizi rahat hissettiğiniz her şeyi yapın.

Doğum Gününüze Sağlıklı Aktivitelerle Hazırlanın

“Diğerleri, bir doğum günü sırasında üzüntü yaşayabileceklerini kabul etmekten ve üzüntünün yoğunluğunu hafifletmeye veya azaltmaya yardımcı olacak bazı şeyleri yerine koymaktan yararlanabilir. Yaklaşan doğum gününe hazırlanmak ve başkalarına veya kendinize bağlı hissetmenize yardımcı olacak şeyler yapmak gibi bir şey olabilir.”

Ancak hazırlanmayı seçerseniz, kendinizi iyi hissettiren ve duygusal, fiziksel ve zihinsel sağlığınızı iyileştiren faaliyetlere öncelik verin .

Bir Terapistle Konuşun

Doğum gününüzde üzgün hissetmenin temel nedenini/nedenlerini bulmak istiyorsanız, bir terapistin yardımıyla daha derin öz-yansıtma pratiği yapın.

Dr. Lira de la Rosa, “Kişi doğum günü depresyonu yaşayabileceklerinin altında yatan bu nedenleri araştırmaya hazır hissediyorsa, o zaman terapiyi denemeyi tavsiye ederim” diyor. “Diğerleri doğum günlerinde yaşadıkları üzüntü deneyimlerini keşfetmek isteyebilir ve bu deneyimleri keşfederken bir terapistle konuşmaktan da yararlanabilirler.”

Yazımız Hoşunuza Gittiyse Yaşam Kategorisi Bölümünden Daha Fazla Benzer İçeriğe Göz Atabilirsiniz…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu