Yaşam

Doğada Kamp Yapma Rehberi

Doğada kamp yapmadan önce bilmeniz gerekenler var. Eğer kamp hayatına ilk defa giriş yapacaksanız, sizi çok eğlenceli ve unutulmaz anıların beklediğini söylemekle başlayalım. Birkaç yıldır hayatımızda olan pandeminin ardından, doğaya dönmek, doğada, ağaçların altında zaman geçirmek ve kalabalıktan uzak şekilde kendimize döndüğümüz tatil planlarının artması kamp tatillerinin de bir anda yükselişe geçmesine neden oldu.

Şahsen ben pandemi sürecinde olan hafta sonu kapanmalarının çoğunu bir kamp alanında geçirmeye çalıştığım için hem bu süreci kendime kolaylaştırmaya çalıştım hem de doğayla bağlantı kurarak kendimi çok daha iyi hissettim. Tabii hala hatırladığım harika anılarım da cabası.

Eğer siz de kamp hayatını deneyimlemek ve doğada kamp yapmak istiyorsanız yola çıkmadan önce dikkat etmeniz ve bilmeniz gereken birkaç şey var. Not defteriniz ya da secreenshot tuşunuz hazırsa başlayalım.

Doğada Kamp Yapma Rehberi

Doğada kamp yapmadan önce bilinmesi gerekenler

Seyahat ve tatil planı yapmak sizin de hayatınızda aldığınız en büyük keyiflerden biriyse harika, sizi çok keyifli bir süreç bekliyor.

Kamp yapmadan önce bazı konuları kafanızda netleştirmekle işe başlayın. Öncelikle kamp yapmak için çadır mı tercih edecekseniz yoksa bir karavan kiralamayı mı düşünüyorsunuz bunu belirleyin. İkisi de birbirinden farklı bir deneyim olmakla beraber yaşattığı keyif çok benzer olacak. Eğer birkaç günlük bir kamp planınız varsa ve biraz da konforlu olsun diyorsanız kiralık karavan bakmayı düşünebilirsiniz. Fakat bizim önerimiz ilk defa kamp yapacaksanız çadır deneyimini mutlaka yaşamanızdan yana.

Bu sorunun cevabından sonra, kamp yapacağınız yeri seçmeli, güvenliği konusunda emin olmalı ve doğa kampında ihtiyacınız olacak tüm malzemeleri temin etmelisiniz. Geçelim bu detaylara;

Doğada kamp yeri seçerken nelere dikkat edilmeli?

Her ay 2 gün de olsa mutlaka kamp yapmaya çalışan biri olarak kendi deneyimlerimden yola çıkarak bir öneride bulunacağım. Ben kampa gitmediğim zamanlarda telefonlarımızda bulunan haritada biraz keşfe çıkarım. Bu haritalar aslında bize birçok detay sunuyor. Gitmek istediğiniz bölgeyi belirledikten sonra o bölgenin etrafına biraz bakmanızda fayda var. Seçtiğiniz bölge haritada ne renk, yani yeşilse etrafınızda birçok ağaç göreceğiniz anlamına gelecek. Eğer göl, deniz seviyorsanız buralara yakın mı, etrafında kolaylıkla gideceğiniz bir merkez, market gibi yerler var mı? İlk kamp deneyimimde şehre oldukça uzak bir yer seçmiş ve yanıma su almayı unutmuştum. Etraftaki çadırlardan su istemek durumunda kalmıştım. Böyle olası problemlerin sizi strese sokmaması için ilk kampınızı yerleşim yerine yakın bir yerde geçirebilirsiniz.

Diğer bir konu da güvenlik, ilk deneyiminiz için tercihinizi bir kamp alanından yana kullanabilirsiniz. Wild kamp dediğimiz, kamp alanı olmayan, bir dağ eteklerine ya da ormanın derinliklerine kamp atarsanız gece olduğunda biraz strese girebilirsiniz. Bu yüzden her türlü ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz güvenlikli bir kamp alanda vakit geçirerek ilk deneyiminizi kusursuz hale getirebilirsiniz. Hem ilkler her zaman önemlidir. Bu sizin kamp yapmayı sevip sevmediğinizi de belirleyecek ve belki de hayatınızda en sevdiğiniz şeylerden biri olacak.

Son olarak havanın sıcak olması, özellikle yazın yaklaştığı dönemler en iyi kamp deneyimini size sunacaktır. Kış kampı yapmak için doğada kamp yapmayı birkaç kez deneyimlemek sizin için iyi olacaktır.

Doğada Kamp Yapma Rehberi

Doğada kamp malzemeleri nelerdir?

Öncelikle temel ihtiyaçlarınızdan bahsedelim;

 • Çadır
 • Yatak, yastık, battaniye (aracınız yoksa, rahat edeceğiniz mat ve yastık da olabilir)
 • Nevresim takımı ya da uyku tulumu
 • Kamp sandalyesi ve kamp masası
 • Taşınabilir ışık, el ya da kafa feneri
 • İlk yardım çantası (içerisinde yara bandı, kesikler için oksijenli su, pamuk, sargı bezi, yanık kremi, baş ağrısı ya da karın ağrısı için birkaç hap bulundurabilirsiniz)
 • Soğuk çantası

Şimdi konforlu vakit geçirmenizi sağlayacak temel ihtiyaçlara geçelim;

 • Ateş çanağı ya da kamp ocağı
 • Pişirme ekipmanları
 • Su matarası
 • Tabak, kaşık, çatal, bıçak, bardak
 • Çaydanlık
 • Kahve için french press

Ayrıca doğada kamp yapacağınız gün sayısı kadar yiyeceklerinizi planlayarak onları da yanınıza almayı unutmayın. Kahvaltılık yiyecekler, öğlen için atıştırabileceğiniz pratik yemek malzemeleri, akşam için keyif yapacağınız malzemeler alarak da tatilinizi planlayabilirsiniz.

Önemli not: Eğer ormana yakın ya da orman içinde bir kamp yapacaksanız, yiyeceklerinizi etrafta bırakmamaya ve açık tutmamaya dikkat edin. Bu yiyeceklerin kokusu etraftaki hayvanları bulunduğunuz bölgeye çekebilir.

Doğada Kamp Yapma Rehberi

Tek başına doğada kamp yapmak riskli olur mu?

Aslında bu konu duruma nereden baktığınız ile doğru orantılı. Doğa içinde tek başına kamp yapmanın keyfi muhtemelen bambaşka olacaktır. İstediğiniz gibi bir şeyler okuyabilir, kendinize kahve hazırlayabilir kuşların ve böceklerin çıkardığı sesler ile muhteşem bir deneyim yaşayabilirsiniz. Fakat şöyle durumlar ile de karşılaşabileceğiniz aklınızda olsun; benim doğada yaptığım bir kamp sırasında sabah karşı çadırımın önüne çakal gelmişti. Biraz etrafta gezindikten sonra kendiliğinden gitti tabii ama yine de bu ürpermeme sebep olmuştu. Yani aslında hayvanların doğal ortamına sizin girdiğinizi unutmayın. İlk deneyiminizi suya yakın kıyılarda ve birkaç arkadaşınızla birlikte geçirmeniz bizce çok daha keyif almanızı sağlayacaktır.

Tabii eğer kamp konusunda deneyimliyseniz, tek başınıza da bir seyahate çıkma planı yapabilirsiniz.

Ormanda kamp yapmak yasak mı?

Bu sorunun cevabı bölgeden bölgeye göre değişiklik gösteriyor. Bazı ormanlarda kamp yapmak serbest fakat ateş yakmak yasak. Bazı ormanlarda ise gündüz vakit geçirebilirsiniz fakat gece konaklamaları yasak olabilir. Bazı bölgelerde ise halihazırda içerisinde kamp alanları da mevcut. Bu konudan emin olmadan yola çıkmamanızda fayda var. Eğer yeterince bilgi bulamıyorsanız ilgili irtibat numaralarından orman bekçilerine ulaşarak detaylı bilgi de edinebilirsiniz.

Doğada çadır kampı yapmanın kuralları nelerdir?

Doğada kamp yaptıktan sonra etraftan çöplerinizi toplamayı unutmayın. Ayrıca ateş yakacaksanız doğrudan zemin üzerinde değil, taşlardan yaptığınız bir çukur içerisinde ya da ateş çanağı içinde ateş yakmayınız da çevreye zarar vermemeniz için oldukça önemli. Ateşinizi söndürdüğünüzden de emin olmadan kamp yerini terk etmeyin.

Çok fazla gürültü yapmamayı, doğaya ve etrafa saygılı olmayı da unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu