Sağlık

Diş Taşı Etkileri Nelerdir ve Oluşumu Nasıl Engellenir ?

Diş taşı kötü bir şeydir, kesinlikle ağzınızda birikmesini istemeyeceğiniz bir şeydir. Tartar nedir? Dişlerinizde oluşan ve plaktan farklı olarak sert bir pislik, kendi başınıza çıkaramazsınız. Dişlerinizde tartar oluşmuşsa, bunu hemen halletmek için dişçiye gitmeniz gerekecektir.

Tartarın çıkarılması konusunda neden endişelenmelisiniz? Sadece dişlerinizde lekeler oluşturmakla kalmaz, aynı zamanda diş etlerinizin çekilmeye başlamasına neden olan şiddetli bir periodontitis formu da oluşturabilir. Diş eti çekilmesi, köklerin açığa çıkması nedeniyle ağrıya neden olan bir sorundur. Kişisel kökleri normalde dişeti ile korunan fakat maruz kaldığında size dokunur hava, gıda veya sıvı gibi her şeyi hissedeceksiniz.

Diş hekiminiz, ağzınızın başka bir yerindeki dokudan bir greft yaparak diş etlerini ait oldukları yere geri getirmenize yardımcı olabilir. Profesyonel beyazlatma için diş hekimine bile gidebilirsiniz, böylece bu lekeler giderilebilir, ancak ilk etapta dişlerinize dikkat ederseniz, her iki işlem için de endişelenmenize gerek kalmaz. Tartar nerede oluşur? Diş eti çizginizin üstünde ve/veya altında. Peki, tartardan nasıl kurtulursunuz?

Elektrikli Diş Fırçası Kullanın

Bu tür bir diş fırçası, dişlerinizdeki bakterilerden normal bir diş fırçasından daha iyi kurtulmanıza yardımcı olabilir. Motor, ağzınızı elle temizlemekten daha fazla güç sağlar ve bazı diş fırçalarında bir zamanlayıcı bulunur, böylece bir seferde 2 dakika dişlerinizi fırçaladığınızdan emin olabilirsiniz. Evet, bu dişleri temizlemek için ayırmanız gereken temel süre budur. Elektrikli diş fırçanız, derinlemesine temizleme ve hassasiyet gibi çeşitli temizleme modlarına sahip olabilir, bu nedenle durumunuza en uygun modu kullandığınızdan emin olabilirsiniz.

Diş Taşı
Diş Taşı

Diş Taşı Kontrollü Diş Macunu

Bu iğrenç böcekleri uzak tutmak istiyorsanız, özellikle tartarla savaşmaya yardımcı olmak için yapılmış bir diş macunu ideal olacaktır. Bu tür diş macununun içinde belirli bir miktarda florür bulunur ve bu da plak ve tartarı normal bir macundan daha kolay uzaklaştırmaya yardımcı olur.

Diş taşı etkilerini azaltmak için sigara içmeyi bırak

Tütün veya ot içiyorsanız, her ikisinin de ağız sağlığınız için kötü olduğunu öğreneceksiniz. Niye ya? Sigaradaki veya ottaki kimyasallar güçlü minenizi zayıflatır ve negatif bakterilerin kolayca oluşmasına izin verir. Her gün sigara içmek bu olumsuz etkinin artmasına neden olur ve yakında kötü alışkanlığınızın bıraktığı pisliklerden kurtulamayacaksınız. Sigarayı bırakın ve bunun yerine iyi bir alışkanlık edin. Örneğin, bazı şekerli purolarla sigara içiyormuş gibi yapmayı veya biraz havuç ve kereviz yemeyi deneyin. Mümkünse neden tartardan kaçınmıyorsunuz?

 Tartar riskini ortadan kaldırın ve dişlerinizi günde iki kez fırçalayıp diş ipi kullandığınızdan emin olun. Diş taşı oluşumuna yol açabileceğinden plak oluşumuyla ilgili endişeleriniz varsa diş hekimini ziyaret edin.

Diş Taşı Etkileri Nelerdir ve Oluşumu Nasıl Engellenir ? Yazımızı Beğendiyseniz Sağlık Bölümünden Daha Fazla Benzer İçeriğe Göz Atabilirsiniz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu