GüzellikMakyaj

Concealer Nedir? Nasıl Kullanılır?

Concealer veya kapatıcı, en sevilen makyaj malzemeleri arasında yer alıyor. Çünkü farklı şekillerde kullanılabilen oldukça güçlü ve çok yönlü bir ürün. Peki concealer nedir? Concealer daha kalın yapıda olması dışında fondötene benzer ve pigmentleri gizleyerek, kusurları cilde karıştırarak koyu halkaları, lekeleri ve daha fazlasını gizler. Kapatıcıyı -bulaşmaması için- her zaman fondöteninizin üzerine sürmelisiniz. Küçük miktarda kapatıcı, makyajınızda harikalar yaratabilir.

Buraya kadar concealer hakkında temel bilgileri öğrendiniz. Ama emin olun, bundan daha fazlası var. Concealer hakkında merak ettiklerinizi keşfetmek için okumaya devam edin.

Concealer Nedir? Nasıl Kullanılır?

Concealer (kapatıcı) nedir, ne işe yarar?

Kapatıcı nedir? Concealer ne demek? Kapatıcı, gerçekten yüz makyajının vazgeçilmezi. Sivilce izleriyle mi mücadele ediyorsunuz? Ya da koyu göz altı halkaları? Kapatıcınız tüm bu noktalarda çalışmaya hazır. Bu güzellik ürününü kullanmanın pek çok farklı yolu var. Kapatıcınızın potansiyelini en üst düzeye çıkardığınızdan emin olmak için bilmeniz gerekenleri açıklayalım.

Concealer veya kapatıcı tipik olarak yüzdeki küçük alanlarda (kırmızı noktalar ve koyu halkalar) kusurları ve renk eşitsizliklerini düzeltmeye yardımcı olan krem veya sıvı bir ürün şeklinde tanımlanabilir. Birkaç farklı formda bulunur ve nemlendirici, baz ve fondötenden sonra, ancak pudradan önce uygulanmalı. Bazen yüzün farklı bölgeleri için farklı kapatıcı türleri bulabilirsiniz. Bir nokta kapatıcı oldukça kalın yapıda olabilirken, bir göz altı kapatıcısı daha sıvı olabilir.

Concealer (kapatıcı) nasıl kullanılır?

Kapatıcınızı uygulamadan önce nemlendirici, baz ve fondöten uygulayın. Bunlara rağmen kapanmayan cilt lekeleriniz var mı? Koyu göz altı halkaları hala dikkatinizi çekiyor mu? Eğer bu sorulara yanıtınız evet ise kapatıcı kullanacağınız zaman gelmiş demektir. Kusurları ve göz altı halkalarını düzeltmenin yanı sıra, yüzünüzde renk eşitsizliği fark ettiğiniz diğer bölgelere de kapatıcı uygulayabilirsiniz. Cildinizin görünümünden memnun olduğunuzda ten makyajınızı kalıcı kılmak ve sabitlemek için şeffaf pudra uygulayın.

Artık concealer hakkında temel bilgilere sahip olduğunuza göre bazı ipuçlarına ve püf noktalarına geçelim.

  • Vurgulamak istediğiniz alanlar için kapatıcı kullanın: Yüzünüzü şekillendirirken vurgu yapmak için sıvı bir kapatıcı kullanabilirsiniz. Bunun işe yaraması için, doğal ten renginizden bir- iki ton daha açık olan bir kapatıcı kullanmalısınız. Şekillendirmede yeniyseniz ürünü elmacık kemiklerine, alnın ortasına, çenenin ortasına ve burun köprüsü boyunca uygulayın.
  • Yüzünü şekillendirmek için ters üçgenler çizin: Bu tüyo için gözün iç köşesinden yanağınızın orta noktasına kadar çapraz bir çizgi halinde kapatıcı uygulayarak başlayın. Gözün dış köşesinden aynı noktaya başka bir çapraz çizgi çizin, böylece iki çizgi birleşerek bir üçgen oluşturur. Son olarak, kirpik çizgisini takip ederek ve ikisini birleştirerek üstte bir çizgi çizin. Üçgeni doldurmadan, bu üç çizgiyi cilde yedirmek için bir fırça veya makyaj süngeri kullanın. İki çapraz çizgiyi dışa doğru, birini buruna diğerini dış yanağa doğru karıştırın. Kapatıcı çizgisini kirpik çizgisi boyunca ve gözün altında karıştırın. Böylece yüzünüzde bir kontür makyajı etkisi yaratmış olacaksınız.
  • Göz kremi ve kapatıcınızı karıştırın: Göz altı bölgesinde ekstra kapatıcılığa ihtiyacınız varsa göz kreminizi göz altı kapatıcısı ile karıştırın. İkisini karıştırmak, kapatıcınız biraz kuruysa daha iyi olabilir. Krem, her şeyi nemlendirecek ve ürünün süper pürüzsüz bir şekilde kaymasını sağlayacaktır.
  • Kapatıcınızı kırışıklıkları önleyecek şekilde kullanın: Kırışıklıklar, kapatıcının en büyük düşmanı. Kapatıcının ince çizgilere ve kırışıklıklara yerleşmesini önlemek için yarı saydam bir toz pudra kullanın. Bunun için kapatıcı uyguladığınız her yere yarı saydam toz pudranızı uygulayın. Vücut ısınızın iki ürünü birleştirmesi için birkaç dakika bekleyin. Ardından, fazlalığı temizlemek için bir makyaj fırçası kullanın.
  • Dudaklarınızı dolgunlaştırın: Dudakların daha dolgun görünmesini sağlamak için dudaklarınızın dış hatlarını kapatıcı ile çizin. Bu, doğal dudak çizginizin hemen dışına dudak kalemi ve ruj sürmeyi çok daha kolay hale getirir.
Concealer Nedir? Nasıl Kullanılır?

Concealer (kapatıcı) çeşitleri

Artık concealer ne demek bildiğinize göre kapatıcı çeşitlerini gözden geçirelim.

Renk düzeltici kapatıcı

Renk düzeltici kapatıcı ürünler genellikle kırmızı, sarı, mor ve yeşil renklerde olurlar. Tüm bu renkleri aynı anda bir concealer paleti üzerinde de görebilirsiniz. Yüze uygulandığında, bu renkler cildin alt tonlarını dengelemeye ve renk bozulmalarını iyileştirmeye çalışır. Örneğin mor renkli kapatıcı sarı alt tonları dengelemeye çalışır; benzer şekilde yeşil renkli kapatıcı da kızarıklığı giderir. Bu renkler ambalajda oldukça canlı görünse de cilde uygulandığında çoğunlukla nötr görünürler.

Göz altı kapatıcısı

Göz altı morlukları kapatıcı ürünler genelde birkaç farklı formüle sahip olur. Hassas göz çevresine kolayca karışabilmeleri için sıvı formüllerde olma eğilimi taşırlar.

Leke ve koyu nokta kapatıcı

Herhangi bir kapatıcı teknik olarak leke veya koyu noktaları kapatmak için kullanılabilir, ancak özellikle bu amaçla tasarlanmış formüller de var. Bunlar daha kapsamlı kapatıcılar olma eğiliminde ve yaygın olarak kapatıcı krem ​şeklinde gelirler.

Concealer (kapatıcı) rengi nasıl seçilir?

Concealer seçimi için öncelikle cilt tipinizi göz önünde bulundurun. Örneğin kuru ciltler için kapatıcı konusunda kremsi, nemlendirici formüllere yönelmelisiniz.

Concealer rengi konusunda ise temel kural, sarı tabanlı ve cilt tonunuzdan bir veya iki ton daha açık olan bir kapatıcı seçmek. Cildiniz yazın daha koyu ise yaz ayları için daha koyu, diğer aylar için daha açık bir ton seçmelisiniz.

Concealer Nedir? Nasıl Kullanılır?

Concealer (kapatıcı) nereye sürülür?

Kirpiklere yakın gözlerin altına birkaç nokta, gözlerin iç köşelerine bir nokta uygulayın. Parmağınızı kullanabilir veya bir fırça kullanabilirsiniz. Kapatıcıyı her zaman parmak uçlarınızla nazikçe uygulamalısınız, asla ovalamayın. Yüzdeki diğer düzensiz noktalara (çene dahil) ve gerekirse burun ve ağız çevresine kapatıcı uygulayın. Daha fazlasına ihtiyacınız varsa başka bir katman daha uygulayın.

Concealer (kapatıcı) ne zaman sürülür?

Daha önce de belirttiğimiz gibi kapatıcıyı ne zaman süreceğiniz aslında nerede kullandığınıza bağlı. Göz altı halkaları için önce kapatıcı, sonra fondöten uygulayın. Lekeler ve sivilceleri kapatmak için önce fondöten uygulayın.

Concealer (kapatıcı) tek başına kullanılır mı?

Kapatıcı uygularken saf katmanlar halinde çalıştığınızda ve yavaş yavaş uyguladığınızda en doğal görünümü sağlamış olursunuz. Bununla birlikte kapatıcı uygulamanın tek bir yolu yok. Bazen parmaklarınızı kullanabilir bazen de kapatıcı fırçasından yardım alabilirsiniz.

Bazıları kapatıcıyı fondöten yerine tüm yüzüne de kullanmakta. Bu şekilde bir kullanım sağlamak mümkün. Çünkü kapatıcılar, fondötenlerle benzer formülasyona sahipler. Ancak yine de cilt tonunuzdan birkaç ton açık kapatıcı kullanmanız gerektiğini düşünürsek tek başına kapatıcı kullanmanın cildinizde doğal bir görünüm oluşturmayacağını söyleyebiliriz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu