Cilt BakımıGüzellik

Cilt Beyazlatma ve Aydınlatma: Bilmeniz Gereken Her Şey

Cilt beyazlatma ve aydınlatma arasında farkın ne olduğunu hiç merak ettiniz mi?

Bu kapsamlı kılavuzda, cilt beyazlatma ve aydınlatma hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğreneceksiniz. Sadece bu terimlerin ne anlama geldiğini öğrenmekle kalmayacak, aynı zamanda sağlıklı, parlak, eşit tonlu bir cilde sahip olabilmeniz için sizin için neyin uygun olduğunu ve nelerden kaçınmanız gerektiğini cilt beyazlatma ve aydınlatma adlı yazımızda öğreneceksiniz.

Yaşı veya etnik kökeni ne olursa olsun tüm kadınlar eşit, temiz ve parlak bir cilt ister. Çoğu kadın için ışıltılı bir cilt elde etme zorluğu, melanin birikiminin (doğal cilt pigmentiniz) neden olduğu koyu lekeler veya hiperpigmentasyon ile başlar. Hiperpigmentasyon, genetik ve etnik köken tarafından yoğunlaştırılabilir. Afrika, Güney Doğu Asya ve Hispanik kökenli siyah ve kahverengi tenli kadınlar için hiperpigmentasyon eşit olmayan bir cilt tonu oluşturabilir.

Avrupa veya Asya kökenli kadınlar için güneş hasarı ve yaşlanma sürecinin neden olduğu leke ve lekeler, temiz ve parlak bir cildin önünde durur. Cildi temizlemek için diğer engeller, menopoz ve stres gibi yaşam değişiklikleriyle ilgili hormonal dalgalanmaların neden olduğu kuruluk ve sivilcelerdir.

Her ne kadar kulağa aynı gelse de aslında cilt aydınlatma ve beyazlatma arasında önemli bir fark vardır. Cilt bakımı rutininize karar vermeden önce, bu kategorilerin üçünü, artılarını ve eksilerini ve hatta sağlığınıza dahil olabilecek potansiyel risklerini anlamak çok önemlidir.

Bu makalede, aşağıdakiler dahil olmak üzere bu konular hakkında bilmeniz gereken her şeyi ele alacağız:

 • Neden “cilt beyazlatma” sağlığınız için potansiyel olarak tehlikelidir ve önerilmez?
 • “Cilt aydınlatma” cildinizdeki kusurları düzeltmeye nasıl yardımcı olur ve doğal olarak yapılabilir

Cilt beyazlatmak

Cilt beyazlatma olarak da bilinen cilt beyazlatma, doğduğunuzdan daha açık bir cilt tonu elde etmeniz için tasarlanmış bir tedavidir. Bu genellikle kimyasalların kullanılmasıyla sağlanır. Bu kimyasallar genellikle tehlikelidir ve tedaviler genellikle ağrılıdır.

Cilt beyazlatmanın amacı, cildinizi doğal cilt tonunun ötesinde aydınlatmak veya soldurmaktır. Doğal cilt tonunuzu görmek için koltuk altlarınıza bakmanız yeterlidir. Cilt beyazlatma tartışmalıdır ve potansiyel olarak tehlikeli yan etkileri olabilir. Cilt bakımı tedavinize gerçekten bir tıp uzmanını dahil etmek istemiyorsanız, muhtemelen aradığınız şey “cilt beyazlatma” değildir. “Cilt beyazlatmayı” önermiyoruz, bu yüzden “aydınlatma ” ile devam edeceğiz.

Cilt Aydınlatma

Cilt beyazlatmanın aksine, “cilt aydınlatması” daha açık bir ten elde etmenin dışında olumlu bir işleve sahiptir. Cilt rengini açmanın gerçekte ne olduğunu anlamak için öncelikle hiperpigmentasyonun ne olduğunu anlamamız gerekir.

Cilt Aydınlatma ve Hiperpigmentasyon

Hiperpigmentasyon, cildin herhangi bir koyulaşmasına işaret eden yaygın bir cilt durumudur. Genellikle yüzde, ellerde veya güneşe sıklıkla maruz kalan diğer alanlarda koyu lekeler oluşur. Cildin bu koyulaşması, cildimize rengini veren kahverengi bir pigment olan melanin fazlasının cildimizde tortu oluşturmasıyla oluşur. Hiperpigmentasyon zararsız olsa da, birçok insan bu şekilde görünmelerinden rahatsızdır.

Hiperpigmentasyon lekeleri genellikle güneşe tekrar tekrar maruz kalmaktan kaynaklanır. Çiller ve diğer koyu cilt bölgeleri güneşe maruz kalmaktan daha koyu hale gelebilir. Bu, cildi aşırı maruz kalmaktan korumak için güneşin zararlı ultraviyole ışınlarını emen melanin ile olur.

Hiperpigmentasyonun başka bir şekli Melazma’dır. Melazma lekeleri, güneş hasarının neden olduğu lekelerden daha büyüktür. Yüzde, genellikle yanaklar, burun köprüsü, alın, çene ve üst dudakta simetrik lekeli hiperpigmente yamalar olarak görünürler. Çoğu zaman hormonal değişikliklerden kaynaklanırlar. Hamilelik ve doğum kontrol haplarının kullanımı da hormonal değişikliklere bağlı olarak aşırı melanin üretimine neden olabilir.

Akne ve diğer cilt hastalıkları, durum temizlendikten sonra koyu lekeler bırakarak hiperpigmentasyona neden olabilir.

Hiperpigmentasyonla başa çıkmak için cilt aydınlatma ürünleri, cilt tonunu eşitlemek ve hiperpigmentasyon başlamadan önce cildin doğal rengini geri kazandırmak için formüle edilmiştir. Doğal ten renginizi görmek istiyorsanız, üst kolunuzun iç kısmına bakın.

Cilt Beyazlatma ve Aydınlatma
Cilt Beyazlatma ve Aydınlatma

Cilt Aydınlatma Nasıl Çalışır?

Cilt rengini açmanın amacı cildinizi beyazlatmak değil, cildinize rengini veren melanini engelleyerek istenmeyen lekeleri yok etmektir.

Cildimizin birçok farklı katmanında bazal katman adı verilen bir katman vardır. Bu katmanda deri hücrelerimiz oluşur ve dış deri katmanını oluşturmak için bölünür. Bu katmanda melanosit adı verilen bir hücre bulunur. Bu hücre, bize ten rengimizi veren pigment (melanin) içeren hücreler olan melanozomların taşınmasından sorumludur. Melanositte bulunan tirozinaz adı verilen bir enzimdir. Bu enzim melanin üretiminden sorumludur. Hiperpigmentasyon, bu enzimin aşırı melanin üretmesinden kaynaklanır.

Bunu düzeltmek için, birçok cilt aydınlatma ürünü, tirozinazı inhibe etmek ve esasen aşırı melanin üretmesini engellemek için formüle edilmiştir. Tirozinaz inhibitörleri içeren cilt aydınlatma ürünleri sadece hiperpigmentasyonu olan kişiler için değildir. Düzgün bir cilde sahip olan birçok insan, bu ürünleri gelecekte hiperpigmentasyonu önlemek için kullanır, çünkü hiperpigmentasyonu önlemek, cildinizde mevcut olduğunda düzeltmekten çok daha kolaydır. Ne yazık ki hiperpigmentasyon düzeltilse bile cildimizin hafızası olduğu için geri dönebilir. Cilt renginin eşit olduğu kişiler için cilt aydınlatmasının tavsiye edilmesinin bir başka nedeni de bazen hiperpigmentasyonun cilt yüzeyinin altında kalması ve daha sonraki yaşamda ortaya çıkmasıdır.

“Cilt Aydınlatma” pigmentasyonu azaltır, renk bozulmalarını hafifletir, lekeleri giderir ve cilt tonunu eşitler. Daha da önemlisi, basit cilt bakım ürünleri ile yapılabilir ve herhangi bir tıbbi prosedür gerektirmez. Cilt aydınlatıcı ürünler, akne ve morarmalardan kaynaklanan yaşlılık lekeleri ve hiperpigmentasyon gibi belirli renk bozulma alanlarını hedefler. Aydınlatıcı kremler, cildin belirli bir bölgesindeki melanin pigmentasyonunu azaltmak için çalışır. Aydınlatma ürünleri en iyi şekilde sınırlı bir süre için kullanılır.

Bazı Yaygın Cilt Aydınlatıcı Malzemeler Nelerdir?

 • Hidrokinon (Bu önerilmez. Nedenini öğrenmek için okumaya devam edin)
 • Kojik asit
 • Arbutin
 • C vitamini
 • retinol

Cilt Aydınlatıcı Kremler

Cilt aydınlatıcı kremler, cildinizdeki melanini azaltarak hiperpigmentasyonu tedavi etmek için tasarlanmıştır. (Hiperpigmentasyon, cildinizin bölgelerinde aşırı miktarda melanin bulunmasından kaynaklanır.) Bu kremler, yaşlılık lekelerini, akne izlerini ve eşit bir cilt tonuyla sonuçlanan diğer renk bozukluklarını düzeltmek için kullanılabilir.

Pek çok cilt aydınlatıcı krem ​​vardır, bazıları reçetesiz satılan ürünlerdir ve bazıları sadece reçete ile alınabilir. Reçeteli aydınlatıcı kremler genellikle hidrokinon ve kortikosteroidler (steroid ilaç) içerir. Bazı ülkelerde bu bileşenleri içeren ürünler, yanlış kullanıldığında potansiyel olarak tehlikeli yan etkilere sahip olduklarından yalnızca reçeteyle satılmaktadır. Cıva, cilt aydınlatıcı kremlerde sıklıkla bulunan bir başka yasaklı maddedir.

Reçetesiz ürün satın alırken içindekileri kontrol ettiğinizden emin olun. Hidrokinon, kortikosteroid veya cıva içeren hiçbir şey satın almayın. Doğal maddeler içeren birçok etkili ürün vardır.

Hidrokinon: Tavsiye Edilmeyen Bir Cilt Aydınlatma Seçeneği

Cilt açıcıların cildinizi tahriş ettiğini düşünüyor musunuz? Piyasadaki birçok aydınlatıcı ürünün hassas cildi tahriş edebilecek ve hatta zarar verebilecek bileşenlere sahip olması sinir bozucu olabilir. Hassas bir cilde sahipseniz ve yine de cilt aydınlatmasının faydalarından yararlanmak istiyorsanız, birçok doğal cilt aydınlatma alternatifi olduğunu bilmek sizi mutlu edecektir.

Son 50 yılda cilt aydınlatma ürünlerinde bulunan en yaygın içerik hidrokinondur. Bu bileşeni bu kadar rağbet gören şey, ciltteki melanini etkili bir şekilde azaltmasıdır. Bu, koyu lekeleri, çilleri, akne izlerini ve daha fazlasını hafifletmek isteyen biri için güçlü bir cilt aydınlatıcı bileşen yapar. Yakın zamana kadar yaşlılık lekeleri, melazma, güneş hasarı ve diğer renk bozulmaları dahil olmak üzere hiperpigmentasyon için en güvenli ve en etkili tedavi olarak kabul edildi. 

O nasıl çalışır?

Hidrokinon, cildinizde bulunan melanosit sayısını azaltarak çalışır. Melanositler, cildinizi, gözlerinizi ve saçınızı koyulaştıran melanin üreten hücrelerdir. Daha az melanin, daha hafif ve daha eşit cilt tonu anlamına gelir.

Hidrokinonun Karanlık Yüzü

Hidrokinon herkes için değildir. Hassas cildi tahriş edebilir ve kızarıklık, kaşıntı veya kuruluğa neden olabilir. Kaşıntı ve kızarıklık zamanla kaybolsa da bazı insanlar ciltlerinin buna tahammül edemediğini fark eder. Araştırmalar, sentetik hidrokinonun uzun süreli kullanımıyla ilişkili ölümcül yan etkilerin bile olabileceğini düşündürmektedir. Olası bir yan etki, özellikle Afrika kökenliyseniz, cildinizde potansiyel olarak mavi-siyah lekeler bırakabilen bir cilt bozukluğu olan ekzojen okronozdur. Toksisitesi ve potansiyel yan etkileri nedeniyle Avrupa topluluğu kozmetikte kullanımını yasakladı ve bulunabilirliğini reçeteyle sınırladı. ABD’de FDA 2006’da potansiyel olarak kansere neden olabileceğini açıkladı.

Harika haber şu ki, tamamen doğal olan ve hiçbir yan etkisi olmayan birçok doğal cilt aydınlatma ürünü var. İşte sadece birkaçı.

Hidrokinon Alternatifleri:

Aşağıdaki bileşenler, Hydroquinone ile ilişkili riskler olmadan cildinizi doğal olarak aydınlatacaktır.

Ayı Üzümü Özü

Ayı üzümü özü, doğal bir cilt rengi açıcı ve parlatıcı olan arbutin içeren yabanmersini çalısında bulunan tamamen doğal bir cilt aydınlatıcı bileşendir. Arbutin, hidrokinonun uzak bir kuzenidir, ancak tamamen doğaldır. Melanin üretiminden sorumlu enzimi hidrokinon gibi inaktif hale getirerek, hidrokinonun cilt tonunuzu aydınlatmak ve parlatmak gibi faydalarını sağlarken aynı zamanda yaşlılık lekeleri, çiller, melazma ve akne izleri gibi hiperpigmentasyon sorunlarını da düzeltir. Tamamen doğal olduğu için yan etkisi yoktur.

Ayı üzümü özünün bir başka faydası da, güneşe maruz kalmanın etkilerini azaltabilen ve yaşlanmanın etkilerini yavaşlatmaya yardımcı olan güneş koruma filtreleri içermesidir.

Meyan Kökü Özü

Meyan kökünün sadece şekerlemede kullanılmadığına inanır mısınız? Aynı zamanda yaşlılık lekeleri, güneş hasarı, melazma ve daha fazlası gibi hiperpigmentasyonu tedavi etmek için sıklıkla kullanılan güçlü bir doğal cilt açıcıdır. Sadece bir cilt açıcı değil, aynı zamanda cildinizdeki aşırı yağı kontrol etmek için de kullanılabilir.

Meyan kökü ekstresi, kızarıklık, şişkinlik ve kaşıntıyı yatıştırmak için kullanılabildiğinden hassas cilde sahip kişiler için mükemmeldir. Şaşırtıcı tahriş önleyici özelliklere sahip olduğu için hidrokinondan çok daha az yan etkisi vardır.

Kojik asit

Melazmayı etkili bir şekilde tedavi etmek mi istiyorsunuz? Fermente mantarlardan elde edilen kojik asit, düzensiz pigmentli ciltte aşırı melanin üretimini engeller. Bu, onu çillerden melazmaya kadar her şeyi aydınlatmada güçlü bir müttefik yapar. Kojik asit, cilt aydınlatma yetenekleri nedeniyle dünya çapında saygı görmüştür. Bu nedenle, çok sayıda cilt aydınlatma ürününde bulunması mantıklıdır.

Bu bileşen, pirinç sake yapmak için maltlaştırıldıktan sonra üretilir. Kojik asit, cildi koyulaştırdığı bilinen melanini inhibe ederek cildinizi aydınlatır ve aydınlatır.

Azelaik Asit

Bu aydınlatıcı madde buğday, çavdar ve arpa gibi tahıllarda bulunur. Sadece cildi aydınlatmada değil, aynı zamanda birçok cilt rahatsızlığının tedavisinde de etkilidir. Azelaik asit başlangıçta akne tedavisinde kullanılıyordu. Ayrıca iltihabı azaltır ve keratin üretimini azaltır. Keratin, akne bakterilerinin büyümesini destekler.

Azelaik asit iki şey yapar:

 1. Melanin üretimini engeller.
 2. Melanin üreten hücrelerin büyümesini baskılayarak hiper-pigmentasyonla mücadele eder.

Azelaik asit, çil gibi normal pigmentli cilt üzerinde çok az etkiye sahipken, hiperpigmentasyonu etkili bir şekilde hedefler. Bu, hiperpigmentasyon bozukluklarının tedavisi için idealdir.

Niacinamide

Niacinamide, pürüzlü pigmentasyonu ve yaşlılık lekelerini etkin bir şekilde azaltır ve cildinizi etkili bir şekilde aydınlatır ve yatıştırır. Niasinamid, cildinizdeki hidrasyon seviyelerini etkili bir şekilde artırarak ciltteki seramid ve yağ asidi seviyelerini arttırır. Bu, tahrişe daha az eğilimli olan daha yumuşak, pürüzsüz bir cilt sağlar. Uzun vadede iyi nemlendirilmiş cilt, sıkı ve kırışıksız bir cilt sağlar.

Narenciye Özleri

Narenciye özleri, vücudunuzdaki serbest radikalleri yok eden zengin bir C vitamini kaynağıdır. Serbest radikaller yaşlanmaya neden olan hücrelerdir. Narenciye özleri, cildinizi içten gençleştirirken parlak bir ışıltı verir. Limon suyu cildi doğal olarak beyazlatır ve koyu lekeleri etkili bir şekilde giderir. Ayrıca cildinizin üst tabakasını güvenli bir şekilde soyarak asidik içeriğinden dolayı cildinizi hafifçe pul pul dökmek için kullanılır. Araştırmacılar ayrıca sitrik asidin fotoğraf yaşlanmasını ve güneş hasarını önemli ölçüde tersine çevirmek için kullanılabileceğini bulmuşlardır.

Glikolik asit

Glikolik Asit, cilt bakımında Alfa Hidroksi Asitlerin (AHA) en aktif ve faydalı olanıdır. Genellikle doğal bir cilt peelingi ve nemlendirici olarak kullanılır. Glikolik Asit sadece cilt rengini düzeltmekle kalmaz, aynı zamanda ince çizgileri ve kırışıklıkları en aza indirmeye yardımcı olur. Glikolik Asit gibi AHA’lar, cilt aydınlatıcılardaki diğer bileşenlerin cilde daha fazla nüfuz etmelerine izin vererek yardımcı olabilir.

Laktik asit

Ayrıca bir AHA olan Laktik Asit, Glikolik Asit’in özelliklerini taklit eder ancak tipik olarak hassas cilde sahip kişiler için daha uygundur. Laktik Asit gibi AHA’lar, cildin daha derinlerine nüfuz etmelerini sağlayarak diğer bileşenlerin cilt rengini açmasına yardımcı olabilir.

Glutatyon

Çok çeşitli merhemlerde, losyonlarda, haplarda ve sabunlarda bulunan bu bileşen, antioksidanlarla doludur ve cildi etkili bir şekilde aydınlatmak için tasarlanmıştır. Bu bileşen sadece cilt beyazlamasına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda doku onarımına ve yenilenmesine de katkıda bulunur.

Limon

C Vitamini ve sitrik asitle dolu limonlar, yalnızca cildinizi aydınlatmakla kalmayıp aynı zamanda sağlıklı bir parlaklık veren organik ağartma maddeleriyle yapılır. Kendi Oralight Takviyelerimiz , taze ve sağlıklı bir cildi garanti eden limon lifleri ve diğer doğal içeriklerden yapılmıştır. Limonlar sadece cildinizde ferahlatıcı bir koku bırakmakla kalmaz, aynı zamanda iyi bilinen bir doğal ağartma maddesi olan sitrik asit içerir. Kuruluğu önlemek için limon tedavisinden sonra cildinize zengin bir nemlendirici uyguladığınızdan emin olun.

Dut

Japonya’da popüler hale getirilen Dut özü, tutarlı kullanımla sonuç verecek tamamen doğal bir başka seçimdir. En etkili veya güçlü olmayabilir, ancak zamanla size daha açık bir cilt tonu verecektir.

Dut özlerinin cilde yardımcı olduğu bilinmektedir. Cilt aydınlatması amacıyla tüm dünyada birçok insan tarafından yaygın olarak kullanılmaktadırlar. Dut bitkilerinin anti tirozinaz aktivitesinin cilt aydınlatması söz konusu olduğunda istenen etkileri ürettiğini kanıtlamak için önemli araştırmalar toplanmıştır. Ayrıca, özütün yaşlanma sürecini yavaşlattığı bilinmektedir. Zengin antioksidan özelliklere sahip olduğundan kırışıklık oluşumunu önlemede son derece faydalıdır Sonuç olarak dut özü kullanan biri uzun yıllar kusursuz, ipeksi pürüzsüz bir cilde sahip olacaktır.

Kozmetologlar ayrıca özü teşvik eder ve etkili cilt aydınlatması için tavsiye eder. Kökler ve kabuklar mükemmel iyileştirici özellikler içerir ve bu, popüler bir cilt rengi açıcı olarak kullanılan dut özü üretmek için kullanılmalarının ana nedenlerinden biridir. Ekstrakt ayrıca kalıntı pürüzlü cildin yanı sıra ciltte bulunabilecek yabancı maddeleri gidermek için de kullanılabilir. Ekstrakt ayrıca UV ışınlarına maruz kalmanın bir sonucu olarak ortaya çıkan melanin üretimini azalttığı için kozmetik uzmanları tarafından da tavsiye edilmektedir. Cilt rengi açıcı olarak kullanıldığında, dut özü, eşit olmayan cilt tonuyla ilgili tüm sorunları çözerek kullanıcının kullanımdan sonra hoş bir cilt tonuna sahip olmasını sağlar.

Ispanak

Amino asitlerle solungaçlara kadar doldurulan bu sebze, glutatyonunu doğal yollarla almak isteyenler için harika bir seçimdir. Avokado, kuşkonmaz ve brokoli gibi diğer yeşil yiyeceklerin de kayda değer miktarda glutatyon içerdiği kanıtlanmıştır.

Aloe Vera

Bu harika bitki sadece cilt üzerinde nazik ve yatıştırıcı olmakla kalmaz, aynı zamanda kızarıklığı ve cilt rengini azaltmada da etkilidir. Bitkinin iç kısımlarını (jel kısmı) yüzünüze sürterek cildinizin daha parlak, tazelenmiş ve tamamen daha hafif olmasını sağlayabilirsiniz.

Bal

Aloe vera gibi bal da aynı anda hem ağartıcı hem de nemlendiricidir. Çoğu zaman, cildiniz kuru ve pürüzlü olduğu için düzensiz ve pürüzlü hisseder. Rutininize bal ekleyerek cildiniz daha hafif, daha eşit görünecek ve aynı zamanda daha yumuşak hissedecektir.

Portakal

Limonlar gibi portakallar da cildinizi gerçekten aydınlatabilecek ağartma özelliklerine sahiptir. Bunun da ötesinde, bu süper meyveler aynı zamanda bir C vitamini takviyesi içerir ve cildinizin daha elastik ve yumuşak hissetmesini sağlar.

Yoğurt

Cildiniz için en iyi besinlerden biri olan yoğurt çok besleyicidir ve birçok fayda sağlar. Birincisi, cildi aydınlattığı kanıtlanmış laktik asit içerir ve ayrıca gerçekten iyi nemlendirir, böylece yüzünüz yumuşak ve pürüzsüz hissedecektir.

Doğal Cilt Aydınlatma Ürünleri

Cilt aydınlatma cilt beyazlatma değildir. Cildinizin doğal tonunu geri kazanmak istiyorsanız, reçetesiz satılan birçok doğal cilt aydınlatma ürünü bulunmaktadır. Makari cilt aydınlatma ürünleri doğal olarak demlenmiştir ve hidrokinon içermez.

Cilt Beyazlatma ve Aydınlatma
Cilt Beyazlatma ve Aydınlatma

Cilt Parlatıcı

Parlatma, daha çok parlaklığı artırmak ve cilde canlılığı geri kazandırmakla ilgilidir.  Cilt parlatıcı ürünler donuk hücreleri giderir ve parlak, ışıltılı cildi ortaya çıkarır. Cilt parlatıcı ürünler, yaşlanmayla mücadele ve pürüzsüz, eşit bir cilt tonu için cilt bakım rejiminin ayrılmaz bir parçasıdır.

Bir parlatıcıda hangi bileşenlere bakmalısınız?

 • C vitamini
 • retinol
 • Alfa ve beta hidroksi asitler

Cilt beyazlatmak:

Daha önce de belirtildiği gibi, “cilt beyazlatma” önermiyoruz ve yukarıda belirtilen aydınlatma seçeneklerinin çok daha güvenli ve daha faydalı olduğuna inanıyoruz . Ama sadece temellerimizi örtmek için, işte cilt beyazlatmaya dahil olan şey.

 1. Reçeteli İlaçlar: Reçetesiz satılan ilaçlar alınabilirken, hızlı bir reçeteli ilaç, birçok cilt beyazlatıcı kremde bulunan popüler bir bileşen olan hidrokinon gibi daha yoğun kimyasallar kullanarak cildi beyazlatmaya yardımcı olabilir. Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), ticari ürünlerde yalnızca yüzde iki konsantrasyonda hidrokinona izin verir, ancak doktorlar çok daha yüksek konsantrasyonlar reçete edebilir. Bir doktorun reçete edebileceği diğer ilaçlar Retin-A veya diğer retinoidlerdir. hepsi A vitamininden elde edilir.
 2. Kimyasal Peel Tedavisi: Bu kit evde veya güzellik salonlarında bulunabilir. Daha hızlı sonuçlar için, bir tıp uzmanına ulaşarak daha güçlü kimyasallara erişim sağlanabilir. Dermatologları veya plastik cerrahları gibi. Bu tedavide asit cildin üst tabakasını yakar ve gözle görülür bir iyileşme ile yeni cilt ortaya çıkar.
 3. Dermabrazyon: Bir doktor tarafından gerçekleştirilen, cildi zımparalamak için dönen bir tel fırça kullanılır. Bu yöntem, yüzeydeki yara izlerine, derin kırışıklıklara, renk değişimlerine yardımcı olur ve süreç yeni cildin daha hızlı büyümesine yardımcı olur. Bu birkaç tedavi gerektirebilir ve her tedavi bir öncekinden daha beyaz bir cilt gösterecektir.
 4. Lazer Yüzey Yenileme: Cildi onarmak için bir kızılötesi ışık ışını kullanmak. Lazer, cildin yüzeyine zarar vermeden ve yeni cilt büyümesini hızlandırmadan cilt katmanlarına daha derine inebilir. Cilt iyileştiğinde, yeni cilt tabakası daha beyaz olacaktır.

Bu seçenekler cildinizi beyazlatma hayallerinizi gerçekleştirebilirken, birçok yan etkisi vardır ve iyileşme zaman alır. Lazer beyazlatma morarma, cilt kuruluğu, güneş ışığına duyarlılık, gerginlik, şişlik, yara izi, cilt enfeksiyonları, cilt dokusu farklılığı, pigmentasyon, cilt kızarıklığı ve tahrişe neden olabilir. Derin kimyasal peeling tedavileri hiperpigmentasyon (cilt koyulaşması) veya hipopigmentasyon (cilt rengi açılması) gibi kalıcı hasarlara neden olabilir. Cildinizi beyazlatmak için çok agresif tedaviler uygularsanız, cildiniz ham hale gelebilir ve her yerinden kabuklar oluşturarak sızabilir.

Bunun yanında cilt beyazlatma yapmaması veya yapmaması gerekenler de vardır. Örneğin, kalp ile ilgili rahatsızlıklar, tekrarlayan ateş veya uçuklar, korkutma eğilimi olanlar, cilt beyazlatma için kimyasal peeling tedavisinden kaçınmalıdır. Gerçekten koyu tenli insanlar dikkatli olmak isteyebilir ve bundan kaçınmaya çalışmalıdır.

Daha yoğun bir cilt beyazlatma sürecinden geçmek çekici ve hatta ‘yapılması gereken’ görünse de. Bu sürecin korkutucu yönlerini de görmek ve beyazlatmanın gerçekten sizin için bir süreç olup olmadığını derinlemesine düşünmek önemlidir.

Sizin için genel beyazlatıcı ağartıcıdan veya beyazlatıcı bir cilt işleminden geçmekten daha iyi bir çözüm olabilir. Makari, tehlikeli bir işlem yapmadan beyazlıyormuş gibi hissetmenize yardımcı olabilecek aydınlatma ürününe sahip olabilir. Bu ürünler güvenli, etkili ve doğaldır. Kendi teninizde güzel ve güvende hissetmenize ve gerçek bir güzellik gibi görünmenize yardımcı olurlar.

Cilt Beyazlatma ve Aydınlatma İçin Hangi Seçenek En İyisidir?

Birçok insan daha parlak, ışıltılı eşit tonlu bir cilt ister. Renkli ten, düzensiz pigmentasyon lekeleri üretebileceğinden aşırı parlamalara karşı dikkatli olmalıdır. Bu nedenle, nazik ve temkinli bir yaklaşım benimsemek istersiniz. Aydınlatma işlemini aceleye getirmeyin, cilt tipine özel ürünler kullanın ve sağlıklı bir denge sağlamak için cildi nemli tutun.

Cilt Beyazlatma ve Aydınlatma Soru-Cevap

Cilt Beyazlatma Nedir?

Cilt Beyazlatma, doğduğunuzdan daha açık bir cilt tonu elde etmeniz için tasarlanmış bir tedavidir.

Cilt Aydınlatma Nedir?

Cilt aydınlatması, güneş hasarı veya melazma gibi hiperpigmentasyonun neden olduğu pürüzlü cildi tedavi etmek için tasarlanmış bir tedavidir.

Cilt Parlatma Nedir?

Cilt parlatma, ölü hücreleri uzaklaştırarak cilt parlaklığını artırmak için tasarlanmış bir tedavidir.

Hiperpigmentasyon nedir?

Hiperpigmentasyon, cildin koyulaştığı yaygın bir cilt durumudur. Genellikle güneş hasarı veya melazmadan kaynaklanır.

Hidrokinon nedir?

Hidrokinon, cilt aydınlatma ürünlerinde yaygın olarak kullanılan bir cilt aydınlatıcı bileşendir. Bu bileşen cildi tahriş edebilir ve kızarıklığa neden olabilir.

Hidrokinon alternatifleri var mı?

Birçok doğal alternatif var. İşte birkaçı: ayı üzümü özü, meyan kökü özü, kojik asit, azelaik asit, niasinamid, narenciye özleri, glikolik asit, laktik asit, glutatyon, limon, dut, ıspanak, aloe vera, bal, portakal ve yoğurt.

Cilt Beyazlatma ve Aydınlatma: Bilmeniz Gereken Her Şey Adlı Yazımız Hoşunuza Gittiyse Güzellik Kategorisinden Daha Fazla Benzer İçeriğe Göz Atabilirsiniz..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu