Cilt BakımıGüzellik

Cilt Bakımı İçin Kullanabileceğiniz 4 Doğal Ürün!

Cildiniz kelimenin tam anlamıyla vücudunuzun en büyük organıdır.Cilt bakımı için doğal ürün olarak adlandırılan ürünler iç organlarınızı kirlilik, güneş ışığı, yanık, yara izi vb. tehlikelerden korur.Ama tabi ki işini iyi yapabilmek için cildinizin sağlıklı kalması gerekmektedir.Ancak cilt bakım ürünleri sizin için hem zararlı hem de maliyetli olabilir.Ve özellikle cildinizin özel ihtiyaçları varsa, doğal cilt bakım ürünlerini bulmak zor olabilir!

cilt bakimi icin 4 dogal ürün

Ancak cilt bakım ürünlerinde bulunan malzemelerin çoğunun mutfağınızda veya marketlerde kolayca bulunabileceğini fark etmemiş olabilirsiniz..

İşte tam size göre, cilt bakımı yaparken kullanabileceğiniz ve hemen yanınızda bulabileceğiniz 4 doğal ürün…


1-Argan Yağı

Argan yağı altın sıvı olarak da bilinmekte olup,esas olarak Fas’ta bulunan ve Argan fındıklarından elde edilen bir yağ türüdür ve bu yağ E vitamini bakımından önemli derecede zengindir.

argan yagi

E vitamini, yaşlanma belirtilerini önlemeye yardımcı olur.Bunu Hava kirliliği ve uv ışınlarından cildi bir koruyucu bariyer gibi sarmasıyla sağlar.Yani aslında güneş kremi görevi görüp cilde gelen uv ışınlarını emer.Ayrıca Argan yağını cildiniz ve dudaklarınız için harika bir nemlendirici olarak kullanabilirsiniz.Ve daha güzel sonuçlar elde etmek için günlük kremlerinize ekleyebilirsiniz..

Ayrıca, hamileliklerdeki çatlakları azaltmak ve yanıkları ve egzamayı iyileştirmek için çağlar boyunca kullanılmıştır. Ayrıca, doğrudan cildinize sürerseniz ve güneş ışığına maruz kalırsanız bronzlaşabilirsiniz. (uzun bir süre olmamasına dikkat edin).

2-Gül Suyu

Gül suyu Kleopatradan Mayalara kadar her zaman cilde faydaları ile tanınan ve asırlardır kullanılan cilt bakımı için doğal ürün olarak akla gelir.

Cildin Ph’sını düzenlediği gibi üzerindeki fazla yağlardan da kurtulmamıza yardım eder.Ayrıca gül suyu cildin taze kalmasına ve nemlenmesine yardım eder.Bunun yanında anti-bakteriyel faydaları olduğu ve yaraları ve yanıkları iyileştirmeye yardımcı olduğu için gül suyunu temizleyici olarak da kullanma imkanımız vardır.

gül suyu

Gül suyu, içerdiği yaşlanmayı geciktirici besin maddeleri sayesinde cildi sıkılaştırmaya yardımcı olur! Aynı zamanda size kendinizi canlı hissettiren çok tatlı gül kokusunu verir! Ayrıca, ağladıktan sonra yüzünüzün şişkinliğini azaltmak için de kullanabilirsiniz…

Hızlı ve kolay bir yüz masajı istiyorsanız, 4 yemek kaşığı gül suyu ve 3 yemek kaşığı pirinç tozunu karıştırın. Karışımla yüzünüze 3 dakika nazikçe masaj yapın ve durulayın. Ardından günlük nemlendiricinizi, örneğin argan yağını uygulayın!

3-Aloe Vera

Aloa veranın cilde etkilerini anlatmadan cilt bakımından bahsetmemize imkan yoktur! Bu bitkinin temel faydalarından biri de çok ferahlatıcı olmasıdır.Güneş yanıklarını kolayca iyileştirebilir(tabi ki bunun için yapraklarını değil jelini kullanıyoruz.).Ayrıca koyu lekeleri de önleyebilir!

Aloe veranın% 65’i sudur! Bu, cildiniz için,kullandıktan sonra kendi doğal nemini kazanmasına yardımcı olacağı anlamına gelir! Özellikle donuk bir cildiniz varsa faydası fazla olacaktır..Eski Mısır’da Sonsuzluk Bitkisi” olarak kabul edilir. Ayrıca aloe vera, yaşlanmayı geciktirici faydaları ve cildi sıkılaştırıcı etkileriyle bilinir.

Ciltteki iltihapları azalttığı ve onu soğutup fazla sebum üretimini durdurarak sivilceye de yardımcı olduğu bilinir..

4-Bal

Yapışkan dokusu ve içinde bulunan antioksidan ile birlikte bal muhtemelen bulabileceğiniz en iyi gözenek temizleyicilerden biridir!

Ayrıca, bazı cilt bakım ürünlerinin bileşenlerine bakarsanız çoğu enzimleri kullanır yani bütün bu ürünler için bal temel maddedir diyebiliriz.Bal cildinizi verimli bir şekilde nemlendirir ve durulanmasına yardımcı olur.Bal ayrıca uyguladığınızda cildinize güzel bir ışıltı ve parlaklık verir.(tabi nemlendirme söz konusu olduğunda balı doğrudan cildinize sürmekten kaçının.)

Daha iyi etki ve sonuç için biraz zeytinyağı ile karıştırmayı deneyin!

Artık bu konuda aydınlandığını düşünüyorsan Güzellik kategorisinde daha fazla içeriğimize göz atabilirsiniz..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu