Cilt BakımıGüzellik

Çilek Bacak Nedir? Çilek Bacak Nasıl Geçer?

Çilek bacak, bacaklarınızda küçük siyah noktalara benzeyen koyu lekelerdir. Çilek bacak görünümü can sıkıcı olabilir fakat kurtulmanın pek çok yöntemi bulunuyor. Bu makalede çilek bacak görünümü neden olur? Nasıl geçer? sorularının yanıtlarına bakıyoruz.

Çilek bacak sorunu birçok insanın başına gelen cilt sorunları arasında yer alır. Bacaklarda çıkan küçük siyah noktalara benzeyen koyu ve derin lekelerin oluşmasına çilek bacak deniyor. İsmini, çileğin dış kısmında bulunan noktalara benzetildiği için kullanılır. Çilek bacak sorununun oluşmasının çeşitli faktörleri bulunur.  Aşağıda çilek bacak görünümü neden olur? Çilek bacak görünümü nasıl geçer? sorularının yanıtlarını ve 7 öneriyi bulabilirsiniz…

Çilek bacak neden oluşur?

  • Oluşumunun çeşitli faktörleri bulunur. Bu faktörlerin en başında tıraş gelir. Uzun süreler boyunca kullanılan jiletler ile tıraş olmak bu sorununu tetikler. Uzun süre kullanılan jiletlerin bıçakları körelmeye ve cildi tahriş etmeye başlar. Bu tarz jiletleri kullanmak kıl kökleri içinde çok zararlı. Bu problemden kurtulmak için doğru ve kaliteli jilet kullanımı oldukça önemli.
  • Bu sorununun oluşmasının bir diğer önemli nedeni gözeneklerin tıkanması. Bacaklarda gözenekler bulunur ve bu gözenekler çeşitli sebepler yüzünden tıkanabilir. Yağlanma, bakteriler ve ölü deriler bu gözeneklerin tıkanmasına yol açabilir. Tıkanan gözenekler zaman içerisinde bu sorununun oluşmasına neden olur.
  • Kıl köklerinin iltihaplanması da bu sorununu tetikleyen etkenler arasında. Herhangi bir yaralanma, enfeksiyon veya tahriş durumunda kıl kökleri iltihaplanır.
  • Ağda sonrasında, aşırı sıcak su kullanımı ve kimyasallar sonucu da ortaya çıkar. 
  • Kuru ciltlerde daha sık bu sorun yaşanır. Kuru cildin tahriş olma ihtimali daha yüksektir. Kuru ciltlerin tıraş sonrasında çilek bacakların oluşma ihtimallerinin daha fazla olduğu söylenir. 

Çilek bacak görünümü nasıl geçer?

1- Çilek bacaklar sorunu ile karşı karşıya kalan insanların çeşitli yöntemleri deneyerek bu sorundan kurtulduğu gözlemlenir. Çilek bacakların olmasının en büyük nedeni doğru bir şekilde tıraş olmamak. Eğer tıraşlarınızda jilet tercih ediyorsanız nemlendirici losyon ve ya da tıraş kremi kullanmak faydalı olur. Jileti doğru yönde kullanmak da oldukça önemli. Yanlış jilet kullanımı vücutta tahriş oluşmasına neden olur ve bu durum da bu sorununun oluşmasına neden olur.

Çilek Bacak Nedir? Çilek Bacak Nasıl Geçer?

2-Tıraşlarınızda epilatör kullanıyorsanız cildinize uygun olan bir ürünü tercih etmeniz gerekir. Ürünü kullanmadan önce bacaklarınızı nemlendirmek ve çok sıcak şartlarda işlem yapmamaya özen göstermek faydalı olur.

3-Temizlik konusu çilek bacak konusunda oldukça önemli. Düzenli bakım ve temizlik yapmak ölü deri hücrelerinden kurtulmak için oldukça işe yarar bir şey. Düzenli peeling yapmak çilek bacakların görünümünün azalmasını sağlar. Batık tüylerin oluşmasını da engeller. 

4- Bu sorunundan kurtulmanın en önemli yollarından bir tanesi bacakları nemlendirmek. Yalnızca tıraşlardan sonra bacakları nemlendirmek yerine gün içerisinde cilt için nemlendirici krem kullanmak oldukça işe yarar bir yöntem. Uyguladığınız nemlendirme işlemi sonrasında hem daha parlak bir vücuda sahip olacak hem de bu sorunundan kurtulabileceksiniz. 

ÇİLEK BACAĞA KARŞI PEELİNG

5- Haftada bir kez peeling yapmak bu  problem için oldukça faydalı. Haftada bir kez peeling yapımı cildinizdeki ölü derileri uzaklaştırır. Vücut bakımı için bir gün belirlemek ve düzenli bir şekilde bakım yapmak çilek bacak sorunu yaşamamak adına oldukça önemli.

6- Çilek bacaklar görünümünü kuru fırçalama yöntemiyle de ortadan kaldırabilirsiniz. ‘At Kılı Fırçası ile Kuru Fırçalama Faydaları‘ haberimizden kuru fırçalama yapmanın püf noktalarını öğrenebilirsiniz. Daha sonrasında bacaklar için özel olarak tasarlanan nemlendirici kremleri sakin bir şekilde yaymak da faydalı olur.

7- Vücudun nem dengesi de bu sorunu için önemli etkenler arasında bulunuyor. Vücudun nem dengesini düzenli bir şekilde sokamamak vücudun kurumasın ve cilt sorunlarının yaşanmasına neden olur. Çilek bacaklar problemi, vücudunda nem sorunu yaşayan insanlarda oldukça fazla görülür. Bu yüzden vücut nem dengesini ayarlamak cilt sorunlarından kurtulmak için oldukça önemli. Düzenli bir nem dengesi için sağlıklı beslenmek, yeteri kadar su tüketmek ve düzenli bir uyku işe yarayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu