Çikolata Kisti Nedir?

Çikolata Kisti Nedir?
26 Aralık 2018 tarihinde eklendi, 317 kez okundu.

Dünyada ve ülkemizde oldukça fazla karşılaşılan çikolata kisti büyük problemlere yol açabiliyor ve bazı zamanlarda teşhisi için uzun yıllar geçebiliyor. Ülkemizde yaklaşık iki milyondan fazla kadın çikolata kisti teşhisi ile hayatına devam ediyor ancak şiddetli kasık ya da karın ağrıları hayat kalitesini düşürebiliyor.
Çikolata kisti yani endometriozis, rahmin içinde dokuları doldurması gereken hücrelerin rahim dışında yerleşmesi ve büyümesi ile oluşur. Alt karın boşluğunda, yumurtalıklarda, mesanede ve bağırsaklarda görülmesi mümkündür. Ülkemizde her yirmi kadından ikisinde çikolata kisti görülmektedir ve en riskli grup 18 – 50 yaş aralığıdır. Çikolata kisti hastalarının hamile kalma oranları %40 oranında düşebilir ve hamile kalmak için uzun uğraşlar gerekebilir.

Çikolata Kisti Belirtileri

Çikolata kisti belirtileri kişiden kişiye değişebiliyor bazı hastalarda belirtiler fazlasıyla görülürken bazı hastalarda belirti görülmüyor. Ancak aşağıda yer alan belirtilerden biri dahi sizde varsa bir an önce doktora başvurmalı ve tedavi olmalısınız.

Ağrılı ve Yoğun Geçen Adet Kanamaları: Adet döneminde ağrılar olağan bir durumdur ancak çikolata kisti hastalarında adet ağrıları birkaç gün boyunca devam eder ve kanamalar yoğun bir akıntı şeklinde gelir. Adet öncesi yaşanan karın ve kasık ağrıları da çikolata kisti hastalarında daha yoğun ve sancılı geçebiliyor.

Hamile Kalmakta Güçlük ve Kısırlık: Sağlıklı bir hamilelik için yumurtanın sperm tarafından döllenmesinin ardından yumurtanın rahim duvarına yerleşmesi gerekir. Endometriosiz hastalarında ise bu durum gerçekleşmez ve yumurtalar farklı yerlere yerleşebilir. Ayrıca yapılan araştırmalara göre endometriosiz hastalalığı sperm ve yumurtanın etkisi kaybetmesine neden oluyor.

Boşaltım Sisteminde Değişiklikler: Kistler, karın içi organlara ya da bağırsaklara yerleştiğinde dışkılamada aşırı şiddetli ağrı, kabızlık, zorlanma, ya da ishal meydana gelebilir.

Cinsel İlişkide Ağrı: Cinsel ilişkide ağrı yaşanması hastalığın ileri boyutlarında meydana gelir, bu hastalığa sahip olan kişilerde nodül adı verilen yaklaşık 4 cm büyüklüğünde bir yapı oluşur. Oluşan nodüller cinsel birlikteliklerde daha fazla ağrı ve acı yaşanmasına sebep olur.

Karın ve Kasık Ağrıları: Uzun süren karın ve kasık ağrılarında mutlaka doktora başvurmak gerekir. Aylarca ya da yıllarca sürebilen ağrılar, kadınları zor durumda bırakabilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git

Hürriyet | Sabah | Kanal D | Mahmure | Star TV | Posta |