Sağlık

Çikolata Kisti Nedir ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Çikolata kisti, tipik olarak yumurtalıkların derinliklerinde oluşan kanserli olmayan, sıvı dolu kistlerdir. Adlarını, erimiş çikolataya benzeyen kahverengi, katran benzeri görünümlerinden alırlar. Ayrıca yumurtalık endometriomaları olarak da adlandırılırlar.

Renk, eski adet kanından ve kistin boşluğunu dolduran dokudan gelir. Bir çikolata kisti, bir veya her iki yumurtalığı etkileyebilir ve birden çok veya tekil olarak ortaya çıkabilir.

Endometriozis Vakfı, endometriozisi olan kadınların yüzde 20 ila 40’ında çikolata kistleri olduğunu tahmin ediyor.

Endometriozis , endometrium olarak bilinen rahmin astarının rahmin dışına, yumurtalıklara, fallop tüplerine ve üreme sisteminin diğer bölgelerine doğru büyüdüğü yaygın bir hastalıktır. Bu astarın aşırı büyümesi şiddetli ağrıya ve bazen kısırlığa neden olur .

Çikolata kistleri endometriozisin bir alt grubudur. 

Çikolata Kisti Semptomları nelerdir?

Çikolata kistleri bazı kadınlarda semptomlara neden olabilir. Diğer kadınlarda herhangi bir semptom görülmeyebilir.

Kistin boyutu ayrıca semptomların şiddetini veya varlığını mutlaka etkilemez. Bu, küçük kisti olan bir kadının semptomlar yaşayabileceği, büyük bir kisti olan birinin ise yaşamayabileceği anlamına gelir. Kistler 2 ila 20 santimetre (cm) arasında değişebilir.

Semptomlar ortaya çıktığında, endometriozise benzerler. Şunları içerebilirler:

 • ağrılı, kramplı dönemler
 • adet döngüsü ile ilgili olmayan pelvik ağrı
 • düzensiz dönemler
 • seks sırasında ağrı
 • Bazı kadınlarda kısırlık

Bir çikolata kisti yırtılırsa, vücudun kistin bulunduğu tarafında şiddetli, ani karın ağrısına neden olabilir. Rüptüre bir kist tıbbi bir acil durum olabilir. Rüptüre bir kistiniz olduğundan şüpheleniyorsanız derhal tıbbi yardım alın.

Çikolata kistlerine ne sebep olur?

Çikolata kistlerinin nasıl ve neden oluştuğuna dair pek çok tartışma var. Bir teori, endometriozisin bir sonucu olabileceğidir.

Bu kistlerin astarı, rahmin astarının yaptığı gibi davranır. Kadın hormonlarının aylık artış ve düşüşlerine tepki olarak büyür ve sonra dökülür.

Bu doku vücuttan ayrılmak yerine kistin boşluğu içinde sıkışıp kalır. Burada iltihap üretebilir ve yumurtalıkları bozabilir.

Çikolata Kisti
Çikolata Kisti

Çikolata kisti nasıl teşhis edilir?

Aşağıdaki durumlarda doktorunuz pelvik ultrason isteyebilir:

 • pelvik muayene sırasında bir kist hissederler
 • semptomlarınıza dayanarak endometriozis olduğundan şüpheleniyorlar
 • açıklanamayan kısırlık yaşıyorsunuz

Bir ultrason, bir kist olup olmadığını belirleyebilir. Ancak ne tür bir kist olduğunu mutlaka belirleyemez.

Çikolata kistini kesin olarak teşhis etmek için doktorunuz kistin içinden sıvı ve döküntü çıkaracaktır. Bu genellikle bir iğne biyopsisi ile yapılır .

Bir iğne biyopsisi sırasında doktorunuz vajinadan yumurtalık kistine bir iğne sokmalarına yardımcı olmak için ultrason kullanacaktır. Çıkarılan sıvı daha sonra bir mikroskop altında incelenir. Doktorunuz iğne biyopsisinin sonuçlarını kullanarak kist tipini teşhis edebilir.

Çikolata kisti nasıl tedavi edilir?

Tedavi, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlı olacaktır:

 • yaşınız
 • belirtilerin
 • bir veya her iki yumurtalığın etkilenip etkilenmediği
 • çocuk sahibi olmak isteyip istemediğini

Kist küçükse ve semptom göstermiyorsa, doktorunuz izle ve bekle yaklaşımı önerebilir. Doğum kontrol hapı gibi yumurtlamayı engelleyen ilaçları da önerebilirler . Bu, ağrıyı kontrol etmeye ve kistlerin büyümesini yavaşlatmaya yardımcı olabilir, ancak onları iyileştiremez.

Yumurtalık sistektomisi adı verilen kistleri çıkarmak için ameliyat genellikle aşağıdakilere sahip kadınlar için önerilir:

 • ağrılı semptomlar
 • 4 cm’den büyük kistler
 • kanserli olabilen kistler (ancak 2006 incelemesi , kistlerin yüzde 1’inden azının kanserli olduğunu tahmin ediyor )
 • kısırlık

Ameliyat genellikle laparoskop ile yapılır . Laparoskop, ucunda ışık ve kamera bulunan, doktorların prosedürü gerçekleştirmesine yardımcı olan ince, uzun bir tüptür. Küçük bir kesiden sokulur.

Ameliyatın doğurganlığa zarar verip vermediği veya doğurganlığa yardımcı olup olmadığı konusunda tartışmalıdır.

Cerrah çok yetenekli olsa bile kist ile birlikte sağlıklı yumurtalık dokusu da alınabilir. Bu yumurtalık fonksiyonunu olumsuz etkileyebilir. Bununla birlikte, bir çikolata kistinin üretebileceği iltihaplanma ve toksik ortam, doğurganlığa ameliyattan daha fazla zarar verebilir.

Tedaviye başlamadan önce tüm seçeneklerinizi ve endişelerinizi doktorunuzla tartışın.

Çikolata kistlerinin doğurganlık üzerindeki etkisi nedir?

Çikolata kistleri sağlıklı yumurtalık dokusunu istila edebilir, zarar verebilir ve ele geçirebilir. Bu doğurganlık için ciddi bir tehdit olabilir. Bu kistlerin tedavisi zor olabilir ve onları kontrol etmek veya çıkarmak için kullanılan pelvik ameliyatlar yumurtalık yara izine ve doğurganlığın azalmasına neden olabilir.

Çikolata kisti olmayan kadınlarla karşılaştırıldığında, çikolata kisti olan kadınlar da şunlara sahip olma eğilimindedir :

 • daha az yumurta
 • olgunlaşma olasılığı daha düşük olan yumurtalar
 • yumurtalıklarla ilgili sorunları gösterebilen daha yüksek folikül uyarıcı hormon (FSH) seviyeleri

Çikolata kistlerinin yumurtalıklara verdiği zarara rağmen, onlarla birlikte birçok kadın doğal olarak gebe kalabilir.

Bir 2015 çalışma tek yumurtalığı düzenli adet döngüsü ve çikolata kistleri olan kadınlar izledi. Araştırmacılar, yüzde 43’ünün doğal olarak hamile kalabildiğini buldu. Kadınlar 4 yıl boyunca takip edildi.

Çikolata kistleriniz varsa ve hamile kalmakta zorluk çekiyorsanız tüp bebek (IVF) başka bir seçenektir. Araştırmalar, bu kistleri olan kadınların tüp faktör infertilitesi olan kadınlarla benzer gebelik, implantasyon ve IVF ile doğum oranlarına sahip olduğunu.

Görünüm nedir?

Çikolata kistleri endometriozisli kadınlarda sık görülür. Semptomlar genellikle ilaçla tedavi edilebilir. Bazı durumlarda kistlerin çıkarılması gerekebilir.

2006 yılında yapılan bir araştırmaya göre , cerrahi olarak çıkarılan çikolata kistlerinin yaklaşık yüzde 30’u, özellikle büyük veya tıbbi olarak tedavi edildiyse geri dönecektir. Ameliyattan sonra hamile kalmak, tekrarlama riskini azaltabilir.

Tedavi seçenekleriniz hakkında doktorunuzla konuşun. Gelecekte çocuk sahibi olmayı planlıyorsanız veya düşünüyorsanız, onlara bildirin. Bu, sizin için uygun bir tedavi planı geliştirmelerine yardımcı olacaktır.

Çikolata Kisti Nedir ve Tedavisi Nasıl Yapılır? Yazımız Hoşunuza Gittiyse Sağlık Alanından Daha Fazla Benzer İçeriğe Göz Atabilirsiniz…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu