Astroloji

Çakralar ve Anlamları Nelerdir?

Çakralar nelerdir? Muhtemelen birçok yerde çakra kelimesini duymuşsunuzdur. Özellikle yoga ya da meditasyona ilginiz varsa çakralar ile çalışmak baştan aşağı bir değişime neden olabilir. İnsan bedeninde 7 temel enerji merkezi bulunur. Bu merkezlerden herhangi birinin tıkanıklığı bazı durumların yeterince yolunda gitmemesine neden olabilir. Her çakra farklı renkler ile ifade edilir ve vücudun farklı yerlerini yansıtır. İnsan somut olarak bir beden, bir ruh ve zihin bütünüdür. Bu yüzden hayatınızı tüm sistemleri doğru şekilde çalıştırarak şekillendirmeniz mümkündür. İçinizdeki enerjiyi keşfetmek, olmak istediğiniz yerde ve olmak istediğiniz kişide olmak için vücudunuzu tanımalı ve çakralarınız ile konuşmalı, onlarla ilgilenmelisiniz.

Çakralar ve Anlamları Nelerdir?

Çakraların tarihi

Çakralar, yoga ve genel olarak Yeni Çağ felsefelerinin popülaritesinin artmasıyla son zamanlarda popüler hale gelse de aslında tarihi çok eskiye dayanır. Hindistan’da ortaya çıkan karmaşık ve eski bir enerji sistemi olan çakralar; ilk olarak, MÖ 1500’den 1000’e kadar uzanan eski kutsal bilgi metinlerinde ortaya çıktı. Vücuttaki enerji noktalarını yansıtan çakralar; Duygusal ve fiziksel sağlığımızı etkileyen sinir demetlerine, ana organlara ve bedenimizin enerjisine bağlı olarak çalışır. Daha doğrusu enerjimiz çakralarımıza göre çalışır.

Kimileri vücudumuzda 114 çakra olduğunu söylese de omurganız boyunca uzanan yedi ana çakramız vardır. Her biri gökkuşağının renkleri ile farklı renklerde ifade edilir ve her biri vücudun farklı yeri ile ilgilenir.

Çakralar nerelerde bulunur?

Öncelikle çakraların vücudumuzun neresinde bulunduklarından bahsedelim. Vücudunuzda çakra noktalarının yerlerini bilmek, bu çakralardaki enerji akışını hissetmeniz açısından önemlidir. Bu konun gözünüzde canlanması için yukarıdaki görseli referans alabilirsiniz. Vücudumuzda aynı hiza üstünde 7 ana çakra bulunur ve bu kökten başımızın üstüne kadar gelen taç çakrayı yansıtır. Gelin tüm bu çakraların detaylarına bakalım.

Çakralar ve Anlamları Nelerdir?

Kök çakra

Rengi kırmızı, elementi topraktır. Temel ihtiyaçlarımızı ve yaşama hevesimizi temsil eder. Tıkanmış bir kök çakra kabızlık ve mesane veya kolon sorunları gibi fiziksel sorunlar olarak ya da mali açıdan veya temel ihtiyaçlarımız ve refahımız konusunda güvensiz hissetmek yoluyla duygusal olarak ortaya çıkabilir. Kök çakranızı dengelemek için kök çakra yogası yapabilir ve bir süre üzerinizde kırmızı bir renk taşıyabilirsiniz.

Sakral çakra

Rengi turuncudur, elementi sudur. Üreme, yaratıcılık gibi durumlarımızı temsil eder. Ayrıca temel duygusal durumlarımızı da ifade eden çakradır. Bu çakranızın tıkandığını hissediyorsanız bu konuda yoga ve meditasyon çalışmaları yapabilirsiniz.

Solar plexus çakra

Rengi sarı elementi ateştir. İsmi de benzetilişi de güneşten gelir. Sindirim sistemi ve mide üzerinde konumlandırılır. Üçüncü çakradaki tıkanıklıklar genellikle ülser, mide ekşimesi, yeme bozuklukları ve hazımsızlık gibi sindirim sorunları nedeniyle yaşanır. Kişisel gücümüzün çakrasıdır. Bu, öz saygımız ve öz güvenimizle ilgili olduğu anlamına gelir.

Kalp çakra

Rengi yeşil, elementi havadır. Vücuttaki tüm çakraların bağlantısını sağladığı düşünülür. Sevgi, şefkat, bağışlama ve bağlanmayı temsil eder. Kalp çakramızdaki bloklar, kalp sorunları, astım ve kilo sorunları yoluyla fiziksel sağlığımızda kendini gösterebilir. Kalp çakrasında tıkanıklık olan kişiler genellikle hayatında kendinden çok çevresine önem ve değer verirler. Kendilerini yalnız hissedebilirler. Eğer bu duygular içindeyseniz 21 gün boyunca aralıksız kalp çakra yogası deneyebilirsiniz.

Boğaz çakra

Mavi rengin temsil ettiği boğaz çakrası iletişim kurma durumumuz ile ilgilidir. Ses ve boğaz sorunlarının yanı sıra dişler, diş etleri ve ağız gibi o bölgeyi çevreleyen her şeyle ilgili sorunlar bir tıkanıklığa işaret edebilir. Tıkanıklık nedeniyle yanlış iletişimlere, iletişim güçlüğüne maruz kalabilirsiniz. Ayrıca başkaları hakkında konuşmak ve kötü sözler de bu çakranın tıkanmasına neden olan durumlar arasında olabilir.

Üçüncü göz çakrası

Mor rengin ifade ettiği üçüncü göz çakrası fiziksel olarak başın üstünde alın kısmında bulunur. Tıkanıklıklar; baş ağrısı, görme veya konsantrasyon sorunları ve işitme sorunları olarak kendini gösterebilir. Açık ve uyumlu olduklarında, insanların sezgilerini takip edecekleri ve büyük resmi görebilecekleri düşünülmektedir.

Taç çakra

Pembe rengin temsil ettiği taç çakra başın tam tepesinde bulunur. Evrene, kendinize, yaşama ve başkalarına bağlılığınız ve bakışınız ile ilgilidir. Bloke bir taç çakrası olanlar, şüpheci veya inatçı görünebilir. Bu çakra açık olduğunda diğer tüm çakraların açık kalmasına yardımcı olduğu, kişiye mutluluk ve aydınlanma getirdiği düşünülmektedir.

Çakralar ve Anlamları Nelerdir?

Tıkanmış bir çakralar nasıl açılır?

Tıkandığını düşündüğünüz bir çakra ile ilgili çalışma yapmak istiyorsanız bu harika. Bu konuda çakra açısı teknikleri deneyebilirsiniz. Bu teknikler neler mi?

  • Yoga duruşları
  • Enerji akışını teşvik etmek için nefes alma uygulamaları
  • Zihnin netliğini sağlamak için meditasyon

Bu çalışmalar için güvenilir kaynaklardan videolar izleyebilir. Bu çalışmaları 21 gün boyunca tekrar ederek değişimleri gözlemleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu