Cilt BakımıGüzellik

Bronzlaşmak için Ne Yapmalı?

Bronzlaşmak için Ne Yapmalı? Parlayan, bronz bir vücut, günümüzde sıklıkla güzellik ve çekiciliğin bir işareti olarak görülüyor. Ama bu, sağlığınız için her zaman iyi değil. Elbette hızlı (ve bazen sağlıklı) bir bronzluk elde etmenize yardımcı olabilecek çeşitli bronzlaşma seçenekleri de mevcut. Genel kanının aksine, güneşte birkaç saat geçirmek aslında sağlıklı ve vücudunuzun D vitamini üretmesine yardımcı olur.

Bununla birlikte, eğer cilt kanseri riskini artırmaktan endişe duyuyorsanız renk vererek bronz bir ten elde etmenizi sağlayan losyonlardan yardım alabilirsiniz. Solaryum da hızlı bir şekilde bronzlaşmayı sağlar ancak çok yüksek cilt kanseri riski taşıyan UV ampulleri kullanır.

Farklı bronzlaşma seçenekleri hakkında bilgi sahibi olmak için okumaya devam edin. Aralarında ayrıca, 1 günde bronzlaşmak için ipuçları da bulacaksınız…

Bronzlaşmak için Ne Yapmalı?

1 günde bronzlaşmak için ipuçları

Bronz ten görünümünden hoşlanıyorsanız hızlı bir şekilde bunu elde etmenin yollarını arıyor olabilirsiniz. 1 günde bronzlaşmak, elbette çok kolay değil. Bununla birlikte eğer koyu bir tene sahipseniz kısa sürede daha fazla bronzlaşmanız mümkün. 1 günde bronzlaşmak için şu ipuçlarından da yardım alabilirsiniz:

  • Düşük SPF’li bir baz losyon veya yağ seçin. Çabucak bronzlaşmak için düşük SPF’li bir losyon veya yağ uygulamanız gerekecek, ancak yine de güneşin güçlü ışınlarından az da olsa korunduğunuzdan emin olmalısınız. Bir miktar SPF içeren losyonlar, aerosol spreyler ve yağlar arasından seçim yapın.
  • Baz bronzluğunuzun gücüne bağlı olarak 4-15 arasında bir SPF seçin. Zaten biraz bronzlaşmışsanız, daha düşük bir SPF ile devam edebilirsiniz. Ancak bu, yaz mevsiminde güneşe ilk maruziyetinizse güneşte yanmamak için en az SPF 15’i seçin.
  • Mümkün olan en eşit bronzluk için bir sprey veya yağ formundaki güneş koruyuculara yönelebilirsiniz. Sulu dokuları nedeniyle, bu iki seçenek cildinize yayılması en kolay olanları.
  • En az SPF 15 içeren bir dudak balsamı kullanın. Sonuçta dudaklarınızın bronzlaşmasına gerek yok. Kuru, çatlamış dudaklar son derece acılı olabilir.

Nasıl daha çok bronzlaşılır?

İyi bir bronzluk sağlamak için cildinize doğal bir yağ sürmeyi deneyebilirsiniz. Mağazadan satın alınan şeyleri atlamak istiyorsanız ve zaten iyi bir bronzluğa sahipseniz güneşi çekecek ve size o zeytin parıltısını verecek doğal yağlar var. Güneşe çıkmadan önce bu doğal bronzlaşma arttırıcıları uygulayın ve bronzlaşma bittiğinde sabun ve su ile yıkayın. Deneyebileceğiniz doğal yağlardan bazıları zeytin yağı, Hindistan cevizi yağı, fındık yağı, avokado yağı, buğday tohumu yağı, ayçiçek yağı, susam yağı, yeşil çay özü.

Bronzlaşmak için Ne Yapmalı?

Kızarmadan bronzlaşmak için ne yapmalı?

Eğer açık tenliyseniz sizin için bronzlaşmak, ilk aşamada kızarmak anlamına gelebilir. Bu nedenle bronzluğu aşamalı şekilde elde etmelisiniz. Gün ortasında 10.00-16.00 saatleri arasında güneşlenin. Dermatologlar genellikle yoğun saatlerde güneşten kaçınmanızı söylese de hızlı bir şekilde bronzlaşmaya çalışıyorsanız güneşin en güçlü olduğu zamanları deneyin.

Açık tenliler nasıl bronzlaşır?

Açık tenliler için güneş ışınları gerçekten zararlı olabilir. Eğer yine de bronzlaşmak istiyorsanız güneş ışınlarının etkisini yitirdiği akşam saatlerini tercih edin. Düzenli olarak akşam saatlerinde güneşlenerek bir süre sonra hafif bir bronzluk elde edeceksiniz. Ayrıca güneş losyonu veya yağınızı her iki saatte bir veya suyla temastan sonra tekrar uygulamayı unutmayın. Cildinizin her zaman bir SPF yağ veya losyonla kaplı olduğunuzdan emin olun. Suya dayanıklı ürünler bile dikkatli olmak adına mutlaka düzenli aralıklarla uygulanmalıdır.

Güneşsiz bronzlaştırıcı ne demek?

Buraya kadar hızlı bronzlaşmak için yapabileceklerinizi kısaca özetledik. Zararlı UV ışınları, tüm ten renkleri için cilt kanseri riski anlamına gelir. Ancak özellikle açık tenli insanlar ve ailesinde kanser öyküsü bulunan kişiler daha fazla risk grubundadır. Bu nedenle bronzlaşmaya çalışırken kontrollü ve dikkatli davrandığınızdan emin olun. Hatta bu konuda yapabileceklerinizi, size uygun seçenekleri öğrenmek için dermatoloğunuza danışabilirsiniz.

Daha önce de açıkladığımız gibi cilt kanseri riskine maruz kalmadan da bronz bir cilt görünümü elde etmek mümkün. Piyasada bulabileceğiniz sayısız güneşsiz bronzlaştırıcı var. Bu bronzlaştırıcı losyonlar, cilde düzenli olarak uygulandığında renk vererek bronz bir görünüm sağlar. Üstelik etkisini göstermesi için güneşlenmenize de gerek yok.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu