Benimle ’iki yıllığına’ evlenir misin?

Benimle ’iki yıllığına’ evlenir misin?
20 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 314 kez okundu.

Meksika’nın başkenti Meksiko’da geçtiğimiz hafta Federal Bölge Meclisi’ne bir yasa tasarısı sunuldu. Tasarı onaylanırsa çiftler “iki yıllığına” evlenebilecekler. İki yılın sonunda “Tamam mı, devam mı?” sorusu gündeme gelecek.

2 yıl sonra “Tamam mı, devam mı?”

“Tamam” diyenlerin evlilikleri herhangi bir boşanma davasına gerek olmadan kendiliğinden bitmiş olacak. Geçtiğimiz yıllarda benzer bir uygulama fikri Türkiye’nin de gündemini meşgul etmişti.

Tartışmanın başını çeken Hülya Avşar, evlilik kontratının belirli aralıklarla yenilenmesi gerektiğini savunmuştu. Konu hakkındaki fikirlerinin değişip değişmediğini öğrenmek için kendisine ulaşıp Meksika’daki yasa tasarısından bahsettik. Avşar’ın cevabı şöyle oldu: “Aklın yolu bir! Evliliklerin heyacanını yitirmemesi için aklıma gelen tek formül bu.” Konuyla ilgili görüştüğümüz uzmanlar ise bu modelin işe yaramayacağını ancak kutsal diye bunca yıldır tartışmaya açılmayan evlilik kurumunun artık her şeyiyle sorgulanması ve her çözüm önerisinin değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyor.

UZMANLAR NE DİYOR…

“Bu ‘Çoraplarınızı eskimeden atın’ demektir”

(Prof. Dr. Mehmet Sungur Marmara Üniversitesi Psikiyatri Anabilim Dalı Başkanı)

* Bu yasanın getirdiği en önemli yenilik evlilik kurumunu tartışmaya açıyor olması. Yeni gelişen gereksinmeler ışığında kurumun gözden geçirilmesi için farklı arayışlar son derece doğal. Ancak bu yasa boşanma oranlarını azaltmaz.

* İronik bir durum çıkar ortaya. Eskiden “Ölüm bizi ayırana dek…” denirdi, şimdi “Kontrat bitene dek…” mi denecek?

* Bir kampanya vardı eskiden; “Eskimiş çoraplarınızı atın.” Bu yasa ne diyor; “Eskimesine gerek kalmadan atın.”

* Ne kadar çok yatırım yaparsanız ilişkiden kopma olasılığınız o kadar azalır. Ama bu durumda çiftler nasılsa bitecek diye yatırım yapmaktan kaçınır.

“Kadın bu modelde çocuk doğurma cesaretini bulamaz”

(Kezban Hatemi Gülben Ergen, Sibel Can ve Cem Hakko’nun avukatı)

* Süreli evlilik Meksika icadı değildir. İslamın Şii mezhebinde Nisa Suresi’nin (4. Sure)
24. ayetinde”Mut’a nikahı”nın düzenlendiği görüşü öteden beri vardır. Ayrıca Bertrand Russell’ın da uzun süren üniversite tahsil dönemleri boyunca kız ve erkek öğrencilerin arasındaki ilişkilerin ahlakiliğini sağlamak için teklif ettiği bir “talebe evliliği süreli nikah modeli” de vardır.

* Bütün evliliklerin iki yıllık süreye bağlanması ve iki yıllık süre sonunda yenilenme aranması doğru bir düzenleme değildir. İki yıllık bir dönem içinde başlayan evlilikte kadın eş, babalı büyütme arzusunda olduğu çocuğu dünyaya getirme cesaretini kendinde bulamayacaktır.

* Bu model iş yükünü de azaltmaz. Çocuk dünyaya getirilirse de velayeti dolayısıyla ister istemez olayların büyük çoğunluğunda ihtilaf çıkacaktır. Bu ihtilaflar da yine mahkeme önüne gidecektir.

Yayın tarihi: 10.10.2011

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git

Hürriyet | Sabah | Kanal D | Mahmure | Star TV | Posta |