Yaşam

Başarı Korkusu Nedir? Etkileri Nelerdir?

Başarı Korkusu Nedir?

Başarı korkusu, genellikle insanların kendilerini sabote edecekleri noktaya kadar, başarıdan korkmayı içerir. Başarı genellikle arzu edilir olarak görülse de, insanların çok iyi yapmaktan korkmalarının nedenleri vardır.

Şunu anlamak önemlidir ki, insanlar genellikle başarının kendisinden korkmazlar. Bunun yerine korkuları, başarının potansiyel sonuçlarına odaklanır. Başarı beklentileri genellikle hedeflerinize ulaşmanın fedakarlıklar yapmak veya kayıplara katlanmak anlamına geldiği fikrine dayandığından, insanların başarının nihayetinde onlara neye mal olabileceği konusunda ihtiyatlı olmaları belki de şaşırtıcı değildir. 

Özellikleri

Başarı korkusunu fark etmek her zaman kolay değildir. Bir kişinin bu korkuya sahip olabileceğine dair bazı işaretler şunlardır:

 • Hedef eksikliği : Çok düşük beklentilere sahip olan insanlar, başarıya doğru hiçbir zaman gerçek bir ilerleme kaydetmemelerini sağlar. 
 • Vazgeçmek : Çoğu durumda, insanlar başarmak üzereymiş gibi görünmeden hemen vazgeçerek kendi başarılarını raydan çıkarırlar. 
 • Erteleme : İşleri mümkün olan son dakikaya ertelemek , insanların en iyi veya en düşünceli işlerini yapmadıkları anlamına gelir ve bu da başarı şanslarını ciddi şekilde azaltabilir.
 • Kendini sabote etme : Başarıdan korkan insanlar, kendi yollarına, başarılı olma şanslarını azaltan engeller koyabilirler. Bu davranışlar, küçük kendini sabote etme eylemlerinden daha ciddi kendine zarar verme davranışlarına kadar değişebilir.

Bunları başarı korkusuyla motive edilen eylemler olarak görmek zor olabilir. Çoğu durumda, tembellik, motivasyon eksikliği ve zayıf disiplin olarak ortaya çıkabilirler. Bu korku kendini nasıl gösterirse göstersin, insanların hayatlarını dolu dolu yaşamalarına ciddi şekilde zarar verir.

Başarı Korkusunu Tanımlamak

Başarıdan korktuğunuzdan şüpheleniyorsanız, arayabileceğiniz bazı şeyler var. Bunlar şunları içerir:

 • Spot ışığında olsaydın olacaklardan korkmak
 • Başarınız nedeniyle ilerlerseniz, insanları geride bırakma endişesi
 • Başarınızın sonucu olarak yeni sorumluluklar edinme konusunda endişeli hissetmek
 • İşlerin üstesinden gelebileceğinizden daha karmaşık hale geleceğinden endişe duymak
 • Karşı çıkanların yorumlarından korkmak veya başka sosyal problemler yaşamaktan korkmak 1

Bazen insanlar bu endişelerin bazılarının farkındadır. Birçoğu kendi kendini sabote etme davranışlarının gerçek nedenlerine dair içgörüden yoksun olabilir. Diğer durumlarda, bir terapistle çalışmak iyidir. Sizi başarılı olmaktan alıkoyan korku temelli davranışları tanımlamayı anlatır. Tanımayı öğrenmenin etkili bir yolu olabilir.

Başarı korkusunu belirlemek, genellikle zaman içindeki davranış kalıplarına bakmayı içerir.

Başarı korkusu
Başarı korkusu

Nedenler

Başarı korkusunun birçok farklı nedeni olabilir. Bunlardan bazıları şunlardır:

 • Imposter sendromu : Bazen başarıyı deneyimleyen insanlar, başarılarının hak edilmediğinden veya kendi alanlarındaki diğer insanlar kadar iyi olmadıklarından korkarlar. İnsanlar beklentileri karşılayamayacaklarından veya diğer insanların bu mücadeleye hazır olmadıklarını keşfedeceklerinden korkabilirler. 
 • Başarıyla ilişkili duyguları yanlış yorumlama : Heyecan ve kaygı aynı fiziksel sinyallerin çoğunu paylaşır. Bu nedenle, bazen heyecan duygularını sinirlilik veya endişe olarak yanlış yorumlamak kolaydır. Bu, insanların bu tür duyguları tetikleyen durumlardan kaçınmasına neden olabilir.
 • Geri tepme korkusu : Bazen insanlar, beklenen potansiyel sosyal veya ilişki yansımaları nedeniyle başarıdan korkarlar. Araştırmacılar bu fenomeni tepkiden kaçınma olarak adlandırdı. Örneğin, kadınlar geleneksel toplumsal cinsiyet rolleriyle uyuşmadığından korktukları için kendi kendilerini terfi ettirmekten kaçınabilirler. Araştırmacılar, kadınların başarıyı daha büyük olumsuz sonuçlarla ilişkilendirme eğiliminde olduğunu bulmuşlardır. 3  İnsanlar sosyal ve ekonomik tepkiyi korktukları için bu beklenen normlara uygun eğilimindedir.
 • Olumsuz deneyimler : Geçmişte iyi bir şey yaptıktan sonra bazı olumsuz sonuçlar yaşayan insanlar – örneğin, “gösteri” olmakla alay edilmek veya bu başarı nedeniyle zorluklara katlanmak gibi – gelecekte tekrar iyi olmaktan korkabilirler.
 • Yetersiz öz yeterlik : Araştırmalar, başarı korkusu olan kişilerin aynı zamanda düşük öz yeterliğe sahip olma eğiliminde olduğunu bulmuştur. Öz yeterlik , bir kişinin inançlarını ve hedeflerine ulaşma yeteneğini ifade eder. 
 • Utangaçlık veya sosyal kaygı : Utangaç veya sosyal olarak endişeli insanlar, spot ışığında olmak istemedikleri için başarılı olmaktan korkabilirler.

Başarı Korkusu Nelere Etki Eder

Başarı korkusu, bir kişinin hayatı üzerinde ciddi olumsuz bir etkiye sahip olabilir. Hayatta istediğinizi elde etmenizi engelleyebilecek bazı yollar şunlardır:

 • Daha düşük yaşam memnuniyeti : Bir çalışma, bu korkunun yaşamdan duyulan memnuniyeti önemli ölçüde azalttığını buldu. 
 • Hedefleri takip etme zorluğu : Araştırmalar, başarı korkusunun, davranışları başlatma ve sürdürmede zorluklarla ilişkili olduğunu da buldu.   bir hedefe doğru bu ilk adımlar o kadar zor olduğundan, başarı korkusu insanlar Başlamak için mücadele edebilir. Veya projelere başladıklarını ve sonra onları bitirmek için motivasyondan yoksun olduklarını görebilirler.
 • Azaltılmış öz saygı : Başarı normalde güçlü öz saygı ile ilişkilendirilirken, başarılı olmaktan korkanlar için durum böyle olmayabilir. Bu, başarılarını becerilerine, bilgilerine veya sıkı çalışmalarına bağlamadıkları için sahtekarlık sendromu yaşayan kişiler için özellikle doğru olabilir. 
 • Düşük beklentiler : Araştırmacılar ayrıca, başarı korkusu olan kişilerin, yeteneklerine kıyasla düşük akademik ve kariyer hedeflerini benimseme eğiliminde olduğunu bulmuşlardır. 

Tedavi

Neyse ki, terapi başarı korkusu için etkili bir tedavi olabilir. Kullanılabilecek bazı yaklaşımlar şunları içerir:

 • Psikanalitik terapi : Bu tür psikoterapi, bilinçsiz etkileri ve çocukluk deneyimlerini ve bunların bir kişinin mevcut sorunlarına nasıl katkıda bulunabileceğini anlamaya odaklanır.
 • Bilişsel-davranışçı terapi (CBT) : CBT, insanların uyumsuz davranışlara katkıda bulunan otomatik olumsuz düşünceleri nasıl tanımlayacaklarını öğrenmelerine yardımcı olur. İnsanlar, bu olumsuz düşünce kalıplarını anlayabilir. Hedeflerine ulaşma yeteneklerini engellemeyecek daha olumlu düşünme yollarını nasıl geliştireceklerini öğrenebilirler.

Bazı durumlarda, doktorunuz depresyon veya anksiyete gibi ilişkili durumları tedavi etmek için ilaçlar da reçete edebilir.

Başarı Korkusu İle Başa Çıkma

Başarı korkusuyla başa çıkmak ve üstesinden gelmek için kendi başınıza yapabileceğiniz şeyler de vardır. Bu, korkunuzun doğası ve kaynağı üzerinde düşünmeyi ve bunun sonucunda ortaya çıkan davranışları belirlemeyi öğrenmeyi içerir. 

Bu kalıpları daha iyi anladıktan sonra, dikkatinizi bu kendine zarar verme eğilimleriyle mücadele etmeye odaklayabilirsiniz.

Stres ile başa çıkmak

Stres korkunuzda bir rol oynayabileceğinden, rahatlamanın ve stresinizi ve endişenizi yönetmenin yollarını aramak önemlidir. Aşağıdakiler gibi stres yönetimi tekniklerini deneyin:

 • Derin nefes
 • Egzersiz yapmak
 • günlük kaydı
 • Meditasyon
 • görselleştirme
 • Progresif kas gevşemesi

Olumsuz İnançları Tanımlayın

Başarı hakkındaki düşüncelerinizi yeniden çerçevelemenin yollarını bulmak da etkili bir başa çıkma stratejisi olabilir. Başarıyı çevreleyen bazı olumsuz inançlara dikkat etmeye başlayın.

Başarıyı olumsuz sonuçlarla ilişkilendiriyor musunuz? Başkalarının ne düşünebileceği konusunda endişeli misiniz? Bu olumsuz düşünce kalıplarının daha fazla farkına vardığınızda, onları daha olumlu olanlarla değiştirmek için çalışmaya başlayabilirsiniz.

Rahatsızlığı Tolere Etme Uygulaması

Başarı korkusu, kaçınma davranışlarına yol açabileceğinden, başa çıkmanın bir yolu, sıkıntıya tolerans becerilerinizi geliştirmektir. Rahatsız edici veya hoş olmayan duygular yaşadığınızda, onlardan kaçmak yerine yavaş yavaş bu duygularla oturmayı öğrenmeye çalışın. 

Bulabileceğiniz şey, zamanla korkunuz ve rahatsızlığınızla başa çıkmanın daha kolay hale gelmesidir. Ayrıca endişenizin kaynağının düşündüğünüz kadar zor veya korkutucu olmadığını da fark edebilirsiniz.

Yaşam veya Kişisel Gelişim Kategorimizden Daha Fazla Benzer İçeriğe Göz Atabilirsiniz..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu