GüzellikSaç Bakımı

Balyaj Nedir? Nasıl Uygulanır? Dezavantajları Nelerdir?

Balyaj tam olarak nedir ve renk uzmanınızdan bu görünüm için nasıl doğru bir şekilde istersiniz? Yeni başlayanlar için, balyaj teknik olarak belirli bir rengin kendisinden ziyade renk uzmanınız tarafından kullanılan bir tekniktir. Kafası karışmış olanlar. Endişelenmeyin, bilmeniz gereken her şeyi üç profesyonel renk uzmanının yardımıyla aşağıda açıkladık. 

Balyaj Nedir?

Genel kanının aksine balyaj, belirli bir rengin kendisinden ziyade bir renk uygulama tekniğidir. Kelimenin kendisi aslında Fransızcadır ve süpürmek veya boyamak anlamına gelir. Yüzün çevresinde parlak, köklerde harmanlanmış, daha hafif uçlar ve doğal, hepsi balyaj saç için tanımlayıcılardır. Balyaj tekniği, çok doğal bir şekilde harmanlanmış, daha hafif bir görünüm elde etmek için kullanılır ve biz genellikle balyajı sarışın olmakla ilişkilendirirken, aynı teknik karamel, espresso ve hatta pastel iplikler oluşturmak için kullanılabilir.

Şimdi soru şu, oraya nasıl gideceğiz? Balyaj saç elde etmek, saçınızı folyolara katlamak yerine (geleneksel vurgularda olduğu gibi) renginizin boyama işlemiyle uygulanması anlamına gelir. Bu boyama yöntemi, saçlarınıza daha sanatsal, özgür bir ifade verir. Böyle bir organik uygulama, çoğumuzun arzu ettiği mükemmel derecede yumuşak, doğal görünüm ile sonuçlanır. Cassanova, “Zaten doğal olarak daha açık saçlara sahip olan müşterilerime genellikle balyaj öneriyorum.” diyor. Bununla birlikte, daha doğal bir görünüm isteyen herkes için ve ayrıca az bakım gerektiren ve yönetimi kolay bir şey isteyen biri için iyidir.” Son birkaç yılda talebinin artması şaşırtıcı değil.

Ancak size mükemmel uyum gibi görünse de,kuaförünüzün aklında başka renk uygulama yöntemleri olabilir. Balyaj görünümünü isteseniz bile ,kuaförünüzün bu görünümü elde etmek için yine de bir folyo uygulamasını tercih edebilir. Her şey saçınızın mevcut durumuna ve renk geçmişinize bağlıdır. Balyajın size çekici geldiğini veya renk hedeflerinize ulaşmanın bir yolu olduğunu düşündüğünüzü belirtmekten asla zarar gelmez, ancak yaklaşımı profesyonellere bırakmayı unutmayın. 

Balyaj Süreci Nasıldır?

Folyo kullanan geleneksel vurgulardan farklı olarak, balyaj, saç açıcıya batırılmış bir fırça ile saça serbest el boyamayı içerir.

Los Angeles’ın ünlülerin yaşadığı Nine Zero One salonundan Lisa Satorn, “Bu, serbest el ile yapılan bir vurgulama tekniğidir” diyor. “Süpürme hareketi kullanarak yumuşak, çok boyutlu ve doğal görünen bir vurgu yaratır.” Renk uzmanları, fırçalarını, herhangi bir renk kanamasını veya lekelenmesini önleyerek uygulamayı koruyan, her bölümün arasına yerleştirilmiş pamuklu veya saran sargılı şeritlerle saçın üzerine dikey vurguları taramak için kullanır.Folyo kullanılmaz, sadece boyama yapılır.

Balyaj ile renk uzmanınız, hangi saç bölümlerine veya tellerine açık renk uygulanacağını elle seçer. Tipik olarak, aydınlatıcı, daha boyutlu bir görünüm için saçın yüzü çerçeveleyen kısımlarına, uçlarına ve saçın üst tabakasına daha fazla konsantre olur. Temel renginize ve istediğiniz nihai sonuca bağlı olarak, stilistiniz genellikle saçın birkaç bölümünü “bırakır” ve onları boyamaz veya açmaz. Bu, balayajın ünlü olduğu yumuşak, boyutlu, harmanlanmış görünümü yaratmaya yardımcı olur.

Balyaj genellikle açıcı ile yapılır ve tipik olarak bir parlaklık içerir. İkinizin de açma gününden önce sizin için en uygun olanı tartışmak için bolca zamanınız olması için, balyaj randevunuzu ayırtmadan önce bir konsültasyon için renk uzmanınızla görüşmeniz önerilir. Her randevu, saçınızın şu anki durumuna ve nihai sonucunuzun nasıl görünmesini istediğinize bağlı olarak biraz farklıdır. İşte, 3-5 ila herhangi bir yere kadar sürebilen balyaj randevunuzdan bekleyebilecekleriniz için genel bir bilgilendirme.

 1. Renk uzmanınız saçınızı değerlendirecektir: Bir konsültasyon için gelmiş olsanız bile, renk uzmanınız saçınızı ve ilham verici fotoğraflarınızı değerlendirerek başlayacaktır (saçınız için renk hedeflerinizi temsil eden birkaç tane getirdiğinizden emin olun). Muhtemelen size ne sıklıkla saç stilinizi ısıttığınız, saçınızı hangi şekilde ayırdığınız, genellikle nasıl şekillendirdiğiniz, rötuşlara ne sıklıkla geri döndüğünüz ve saçınızı düzeltmeye açık olup olmadığınız hakkında sorular soracaklar. günün son renk planına karar vermeden önce.
 2. Saçınızı ayırma ve elle boyama:Siz ve renk uzmanınız, hedeflerinize ve yaşam tarzınıza göre birlikte nihai bir renk planına karar verdikten sonra, biraz açıcı karıştıracak ve onu oturduğunuz istasyona getirecekler. Bu, banyoya gitme şansınız, bir içecek aldığınızdan ve telefonunuzun/kitap/derginizin kucağınızda olduğundan emin olun, çünkü boyama işlemi başladığında, 1-2 saatliğine koltuğunuza oturacaksınız. saat, ne kadar saçınız olduğuna ve ne kadar hafiflediğinize bağlı olarak. Renk uzmanınız bölüm bölüm çalışacak, saçın bir bölümünden özel olarak seçilen tutamları boyayacak ve ardından açıcının istenmeyen tüy bölümlerine sızmaması için bu bölümü pamuk veya saran sargı ile kaplayacaktır. Ne kadar hafif giderseniz, bölümler o kadar küçük olacak ve her bölümden boyamayı seçecekleri daha fazla iplik olacak.
 3. Kurutucunun altında otururken:1-2 saat sonra renk uzmanınız, aydınlatma sürecini hızlandırmak için muhtemelen bir kurutucunun altına oturmanızı isteyecektir (aydınlatıcı, ısı söz konusu olduğunda daha hızlı çalışır). Açıcı temas halinde çalışmaya başlar, böylece her bölüme açıcı uygulandığı için saçlarınız yavaş yavaş açılır. Bu nedenle, renk uzmanınız saç kurutma makinesini yalnızca başınızın ikinci yarısına uygulayabilir (çünkü açıcı saçınızın ilk tarafında daha uzun süre oturuyordu). Veya, kırılgan saçlarınız varsa veya daha ince vurgular için gidiyorsanız, renk uzmanınız kurutucuyu tamamen atlayabilir ve saç açıcı sihrini çalıştırırken sizi ısıtmadan sandalyeye oturtabilir. Her iki durumda da, açıcının 15-45 dakika arasında herhangi bir yerde işlemesini bekleyebilirsiniz.
 4. Durulama ve protein bakımı uygulama: Stilistiniz saçlarınızın doğru tonda açıldığına karar verdiğinde, durulama için kaseye yöneleceksiniz. Stilistinizin asistanının bu kısmı yapması alışılmadık bir durum değildir ve bu adımları mükemmele ulaştırmak için özel olarak eğitildiklerinden emin olabilirsiniz. Ağartıcı saçınıza zarar verebileceğinden, muhtemelen saçınızdaki bağları onarmak için Olaplex gibi bir protein tedavisi alacaksınız.
 5. Parlatıcı uygulamak: Stilistiniz elle boyarken saçınız ağartıcıyla açıklansa da, aradığınız renk tam olarak bu olmayabilir. Belki ilham verici fotoğraflarınız altın sarısı bir renge sahipti, ancak temel renginiz doğal olarak daha küllü. Bu adımda, renk uzmanınız (veya asistanı), doğal tabanınızı ve yeni vurgularınızı bir araya getirmenize ve daha altın veya daha buzlu olsun, aradığınız genel tonu elde etmenize yardımcı olmak için cila uygulayacaktır. Nemi geri kazandıran bir parlaklık saça eşit olarak uygulandığında, genellikle yaklaşık 10 dakika oturması gerekir. Renk uzmanınız bu süre sonunda rengi kontrol edecek ve durulanması gerekip gerekmediğini veya formülün biraz daha uzun süre oturması gerekip gerekmediğini onaylayacaktır. Hazır olduğunuzda, şampuanlanacak ve yumuşatılacaksınız.
 6. Düzeltme ve Fönleme: Bir ton veya parlaklık aldığınızda, düzeltmeye ve fön çekmeye hazırsınız. Balyaj yaptırdığınız aynı gün önemli bir saç kesimi yapıyorsanız, stilistiniz muhtemelen saç açıcı uygulanmadan önce saçınızı kuruyken kesecektir, böylece renk uzmanınız kesilecek saçları aydınlatmak için zaman harcamak zorunda kalmaz. Ancak sadece düzeltme yapıyorsanız, saçlarınız açılarak uçlarınıza daha temiz bir görünüm kazandırıldıktan sonra gerçekleşecektir. 
balyaj
balyaj

Balyaj ve Ombre Saç Arasındaki Fark

Şimdi, balyaj ve ombre, açık saçlar için yaygın isteklerdir, ancak anlamları tamamen farklıdır. Balyaj bir teknik iken, ombre istenen bir etki veya sonuçtur.

Fransızca bir terim olan Ombre, “gölgeli” veya “tonda dereceli” anlamına gelir. Bunu akılda tutarak, balayage teknik olarak ombré renk efektini elde etmek için kullanılabilir. “Ombre” bir şey haline geldiğinde, balayaj tüm sonları hafifletmek için basit bir cevaptı!” Heidenwith hisseleri. “Ama benim için gerçek balyaj, köke daha yakın başlıyor.” Köklerde olan şey, iki sonuç arasındaki temel farklardan biridir. Tipik olarak daha koyu köklerden açık renkli uçlara giden ombre gradyanı ile, köklerin yakınında çok fazla renk uygulanmaz. Ombre neredeyse mükemmel bir şekilde büyümüş saç rengi gibi görünürken, balayage kökten uca daha fazla renk elde etmek için kullanılır.

Satorn, “Balyaj, saçın alt yarısına boyandığında bir ombre efekti elde etmek için kullanılabilir” konusunda bize güvence veriyor. İşin hilesi? “Üst yarıyı daha koyu bırakarak” diyor bize. Ve ombre saç elde etmenin başka yolları da var. Balyaj, oraya ulaşmak için hiçbir şekilde bir gerekli değildir. Ombre saç rengi elde etmek için bir diğer sık ​​kullanılan teknik ise saçı geriye doğru taramak, uçlarını boyamak ve uygulamayı folyolarla korumaktır. Uçlar “boyalı” olmasına rağmen, balayaj geleneksel olarak folyo kullanılmadan yapılır.Satorn, “Folyolar ve geri tepme tekniği kafa derisine yakın boyama yapmanıza izin vermiyor” diyor Satorn, “isterseniz balayajla neredeyse kafa derisine kadar boyayabilirsiniz.”

Her iki terim de hafiflemiş saçlara ve zahmetsizce doğal görünen yeniden büyümeye atıfta bulunurken, temel farklılaşma noktası, yalnızca ombre ile bulunan köklere yakın renk eksikliğidir.

Balyajın Faydaları

Balyajın faydaları söz konusu olduğunda, gıpta edilen sonuçlarının yanı sıra, Cassanova “balyajın çok yönlü olabileceğini ve onu çoğu insan için iyi bir seçenek haline getirdiğini” iddia ediyor.

 • Geleneksel vurgulardan daha doğal görünüyor: Balyajın doğası, özel olarak seçilmiş iplikleri boyamak ve bunları doğal tabanınızla harmanlamaktır. Bu nedenle, balyaj, daha belirgin sınır çizgilerine sahip olma eğiliminde olan geleneksel folyo vurgularından çok daha yumuşak görünüyor.
 • Az bakım: Doğal görünümü elde etmek için hafifleştirilmiş darbeler çok yumuşak bir şekilde boyandığından, randevularınız arasında daha fazla zaman sağlayarak sert, kör çizgiler veya belirgin yeniden büyüme izi bırakmazlar. Kökleriniz ayrıca folyo vurgularıyla olduğundan daha yumuşak bir şekilde büyüyecektir.
 • Daha az hasar: Balyaj, saçınızın tamamını açıcı doyurmayı içermediğinden (çift işlemde olduğu gibi), daha az açıcı kullanır ve böylece saçınıza önemli ölçüde daha az zarar vererek daha hafif bir görünüm elde edersiniz.

Dezavantajları

Tüm faydaları listeledikten sonra, balyaj neredeyse gerçek olamayacak kadar iyi görünüyor. Uzmanlarımıza sormamız gerekti, bu yaklaşımın herhangi bir dezavantajı var mı?

Cassanova, “Bazen çok koyu saçlı insanlar balyaj yaparken çok kırmızı/turuncu sıcak tonlar çekebilir” diyor. “Sıcak tonlardan hoşlanmayan biriyseniz, o zaman balayaj muhtemelen sizin için değildir. Saç, geleneksel vurgulara göre (doğal saç renginize bağlı olarak) daha hızlı bronzlaşabilir.”

Satorn, renginizdeki en ufak bir sıcaklık damlasıyla bile, balyaj ile istediğiniz tonu elde etmenin çok zor olabileceğini söyleyerek aynı fikirde. istenilen hafifliğe ulaşmak için birden fazla randevuya almayın” Bir cila istenmeyen sıcaklığı hızla düzeltebilirken, solmaya ve sizi bu istenmeyen pirinç rengine bırakmaya eğilimlidir. Bazıları için, balayaj randevuları arasında daha sık cila kullanmaya devam etmek buna değer olabilir, ancak bu sadece daha yüksek bakım bakımına yönelir. 

Balyaj Doğal Saçlar İçin Güvenli mi?

Şimdiye kadar, balyaj ile gerçekten gördüğümüz tek aksilik, daha koyu doğal temel renklere sahip olanlarımız için bir anlaşma kırıcı olabilecek veya olmayabilecek, sıcaklığı dışarı çekmeye meyilli olmasıdır. Ama rengimiz bir yana, doğal dokumuzun bununla ne ilgisi var? Doğal saçlı bayanlar balyaj yaptırabilir mi?

Saç rengini açmaya yönelik diğer, daha geleneksel yaklaşımlarla karşılaştırıldığında, Cassanova bize tüm saç tiplerinde, özellikle de daha hafif olmayı seçerken bukle modellerini riske atan kıvırcık saçlı kızlarda balyajın biraz daha kolay olduğunu söylüyor. “Saçınızı daha hızlı kaldırmaya zorlayan herhangi bir folyonun içinde tutulan ısı yoktur, bu da bazen aşırı işlenirse hasara neden olabilir” diye tavsiyede bulunuyor.

Satorn, “Saçın kıvrılma modelini takip etmeye ekstra özen gösteriyorum ve her balayage vurgusu arasında daha fazla negatif boşluk bırakarak boyutu koruyacağımdan emin oluyorum” diyor. Doğru uygulama ve formülle, ne tür bir dokuya sahip olursanız olun saçın zarar görmeyeceğine dair bize güvence veriyor. Cassanova, “Doğal olarak kıvrımlı saçlar, balyaj için mükemmel bir adaydır, çünkü bu, vurgularınızın çizgili görünmesini sağlamaz” diyor. “Olaplex veya Uberliss gibi bir bağ oluşturucu ile yavaş ve istikrarlı bir şekilde yapıldığı sürece.” Bu tedaviler, Olaplex ve Uberliss, birçok renk uzmanının saçın bütünlüğünü korumaya yardımcı olmak için renk açıcılarına dahil etmek için yetiştirdiği bakım maddeleridir.Açıcı gibi kimyasal bir işlem gerçekleştirirken, bu formüller saç tellerimizin bağlarını onarmaya yardımcı olur ve lif elastikiyetini güçlendirir, böylece saç kırılmaya ve aşırı hasara biraz daha az eğilimli olur.

İlk Balyaj Randevunuz İçin Faydalı İpuçları

Pekala, balyaj hakkında bilmeniz gerekenlerin çoğunu ele aldık. İstediğiniz sonuçlara göre renk uzmanınızla randevunuzu aldınız ve şimdi kuaföre gitme zamanı. İddianızı desteklemek ve sizi renk uzmanınızla aynı sayfada tutmak için, parlak tarafa yapacağınız seyahate nasıl tam olarak hazırlanacağınız konusunda uzmanlarımızdan birkaç ipucu:

 1. Her zaman hedefinizi temsil eden birden fazla fotoğraf getirin: “Stilistler için hepsinin farklı anlamları olan pek çok teknik ve isim var. Fotoğraflar aynı sayfada bulunmayı kolaylaştırıyor çünkü hepimiz belirli ayrıntıları görsel olarak işaret ederek aynı fikirde olabiliriz. “
 2. Temiz saçlarla gelin: “Temiz saçlarda balayaj yapmayı seviyorum, bu yüzden kaldırma işlemini engelleyebilecek bir ürün, kir veya yağ birikimi olmadığını biliyorum” diyor Satorn.
 3. Randevunuzdan birkaç gün önce bir bakım tedavisi deneyin: Bu şekilde, açarken minimum hasarı sağlamak için saçınızı güçlendirmeye yardımcı olabilirsiniz.”
 4. Randevunuza normalde saçınızı nasıl şekillendirirseniz öyle gelin : Sıra balyaj olduğunda, renk uzmanınız doğal buklelerinizi mi yoksa düz bir stil mi kullandığınıza bağlı olarak farklı şekilde boyayacaktır. Yataktan yuvarlanmak ve kuaföre gitmeden önce saçınıza bir fırça bile sürmemek son derece caziptir (çünkü saçınız zaten yapılmak üzeredir), ancak saçınızı normalde nasıl takarsanız öyle şekillendirerek gelmek renk uzmanlarının daha iyi açılmasına yardımcı olur. saçınızın doğru kısımları.

Balyaj Saç Bakımı Nasıldır?

Son olarak bakımdan bahsedelim. Balyaj, daha az sayıda salon randevusunun birbirinden uzak olmasına izin verse de, saçınızın sağlıklı kalmasına ve renginizin en iyi şekilde görünmesine yardımcı olmak için randevular arasında akılda tutulması gereken bazı şeyler vardır.

Heidenwith, “Balyaj bir süre birlikte yaşamak için yaratıldı” diyor. “Bazı müşteriler, tam hizmet için yılda sadece iki kez salona gelmeleri gerektiğini fark ediyor.” Vay! O kadar kötü değil. Sadece ekstra sıcaklık ve boyut eklemek için balyaja dönüyorsanız, yılda iki kez gitmek fazlasıyla yeterli olacaktır. Bununla birlikte, saçınızı önemli ölçüde açıyorsanız, yılda birkaç kez kuaföre gitmeyi beklemelisiniz. Satorn, “Ortalama balayaj müşterim her 3-4 ayda bir geliyor” diyor.”Ama sorunsuz bir büyüme olduğu için bu kolayca altı aya kadar çıkabilir mi?” Her şey neyle yaşamak istediğinize bağlı. Örneğin, vurgularınız 3-4 ay sonra kaybolmaz, ancak daha soğuk bir ton seçtiyseniz, vurgularınız biraz daha sıcak ve daha parlak olabilir.

Doğal temel renginizi kırmak için balyaja güveniyorsanız veya kademeli olarak daha sarışın olmaya geçiş yapıyorsanız, Heidenwith bahsi yılda 3 veya 4 tam hizmete yükseltmenizi önerir. Ödeyebileceğinizden, “parlaklık veya ince bir rötuş yapmak her zaman iyi bir fikirdir” diye tavsiyede bulunuyor. 

Balyaj Nedir? Nasıl Uygulanır? Dezavantajları Nelerdir? Adlı Yazımızı Beğendiyseniz Güzellik Bölümünden Daha Fazla Benzer İçeriğe Göz Atabilirsiniz..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu