GüzellikSaç Bakımı

Balıksırtı Örgü Nasıl Yapılır?

Balıksırtı örgü, örgülü saç modelleri arasında en fazla ilgi görenlerden biri. Bu harika saç modelini podyumlardan sokak stillerine kadar her yerde görebilirsiniz. Üstelik balıksırtı örgüsü sadece sıcak havalarda saçlarınızın boynunuza yapışmasını önlemenin akıllıca bir yolu değil. Aynı zamanda size her zaman son derece çekici bir görünüm kazandırabilir.

Görünüşte balıksırtı saç örgüsü yapılışı hakkında zorlanacağınızı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü bu saç modeli şaşırtıcı derece kolay ve az bakım gerektiriyor. İşte balıksırtı örgüsü hakkında tüm merak edilenler.

Balıksırtı Örgü Nasıl Yapılır?

Balıksırtı örgü nasıl yapılır?

Balıksırtı örgü, yeni başlayan biri için karmaşık görünebilir ama aslında oldukça kolaydır. Bu saç modelini ayrıca hemen her saç uzunluğunda sorunsuzca yapabilir, farklı balıksırtı örgü modellerinden yardım alabilirsiniz.

Düzgünce taranmış kuru veya nemli saçlarla başlayın

Eğer elektriklenen saçlara sahipseniz, saçlarınızı suyla hafifçe nemlendirin veya Elidor Elektriklenme Önleyici 7/24 Şekillendirici Bakım Kremi uygulayın. Böylece saçlarınız elektriklenmeden kolay bir şekilde şekil alabilir.

Saçlarınızı geriye doğru tarayın ve saç çizgisinden bir parça saç alın

Saçlarınızı taradıktan sonra ön saç çizginizden bir parça saç toplamak için başparmağınızı saçlarınızın arasında kaydırın. Bu parça alın genişliğinde olmalı.

Parçayı 3 eşit saç tutamına ayırın

Sağdaki saç tutamını sağ elinizde; diğer 2 saç tutamını ise sol elinizde tutun. Ortadaki saç tutamı, orta parmağınızın üzerine çıksın, soldaki saç tutamını ise avucunuza değecek şekilde serçe parmağınızla tutun. Bu, saç tutamlarını ayrı tutmanızı sağlayacak.

Balıksırtı Örgü Nasıl Yapılır?

Balıksırtı örgüsünü sabitlemek için normal bir örgüye başlayın

Sağdaki saç tutamını ortadaki saç tutamının üstünden geçirin, ardından soldaki saç tutamını ortadaki yeni saç tutamının altından geçirin.

Ortadakinin altından geçirmeden önce, sağdaki saç tutamına ince bir saç parçası ekleyin

Saç çizginizin sağ tarafından ince bir saç parçası alın ve sağdaki saç tutamının içine bunu ekleyin. İki saç tutamını tekmiş gibi düşünerek ortadaki saç tutamının üstünden geçirin. İnce saç tutamı, içine eklediğiniz sağdaki saç tutamından biraz daha az olmalı.

Ardından sol tarafta da aynı işlemi tekrarlayın. Saç çizginizin sol tarafından ince bir saç parçası alın. Bu parçayı, soldaki saç tutamına ekleyin ve ortadaki saç tutamının üstünden geçirin.

Ense hizasına kadar balıksırtı örgüsüne devam edin

İnce saç parçalarını eşit boyutlarda tuttuğunuzdan ve saçınızı rahat edeceğiniz şekilde sıkıca ördüğünüzden emin olun. Örgüyü sonradan gevşetebilirsiniz. Ense hizasına ulaştığınızda ise durun.

Normal bir örgüyle tamamlayın

Geriye kalan saçları, eşit olarak dağıtarak sağdaki, orta ve soldaki saç tutamlarını alın. Sağ ve soldaki saç tutamlarını ortadakinin altından geçirerek normal bir örgüyle tamamlayın. Bittiğinde lastik toka ile sabitleyin.

Yukarıda açıkladığımız klasik balıksırtı örgüsünün adımlarını izleyerek, yalnızca saç tutamlarını üstten geçirmek yerine alttan geçirmek gibi farkla farklı bir stil olan Hollanda örgüsü elde edeceğinizi biliyor muydunuz?

Balıksırtı Örgü Nasıl Yapılır?

Balıksırtı örgü modelleri

Artık balıksırtı örgüsü yapılışı hakkında bilgi sahibisiniz. Benzer adımlarla çoklu balıksırtı örgüsü, balıksırtı taç örgü, balıksırtı ikili örgü gibi farklı seçenekleri de deneyebilirsiniz. İşte en sevilen balıksırtı örgü modelleri.

Balıksırtı ikili örgü

Balıksırtı ikili örgü, sevilen ikili örgü modelleri arasında yer alıyor. Adından da anlaşılacağı gibi bu model için saçlarınızı ortadan iki eşit parçaya ayırın. Tek parçayı toplayın ve diğer parçayı yukarıdaki adımları izleyerek balıksırtı şeklinde örün. Ardından toka ile sabitlediğiniz saç tutamına geçin ve aynı işlemi tekrarlayın.

Çoklu balıksırtı örgüsü

Çoklu balıksırtı örgüsü son derece iddialı ve havalı bir model. Bu noktada 3’lü balıksırtı örgüsü, 4’lü balıksırtı örgüsü veya 5’li balıksırtı örgü deneyebilirsiniz. Miktarı tamamen yaratıcılığınıza kalmış! İstediğiniz sayıya göre saçlarınızı eşit tutamlara ayırın. Örmek istediğiniz parça hariç diğer tutamları karışmamaları için ayrı ayrı toplayın. Ve sırayla tüm tutamları balıksırtı şeklinde örün.

Balıksırtı taç örgü

Balıksırtı taç örgü de sevilen saç stillerinden. Bu model için öncelikle saçlarınızı normalde ayırdığınız gibi yandan veya ortadan ayırın. Ardından saç çizginizden enine, ince bir saç tutamı alın. Ve enine saç tutamları alarak o parçayı balıksırtı örün. Ardından örgülü saçı başın arkasında sabitleyin. Başınızın diğer kısmı için de aynı işlemi uygulayın. Böylece aslında bir taç şeklinde örgü elde etmiş olacaksınız. İşte hazırsınız!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu