Sağlık

Bağışıklık Güçlendirici En İyi 15 Takviye

Bağışıklık sisteminiz, vücudunuzu virüsler, toksinler ve bakteriler dahil olmak üzere istilacı patojenlere karşı sürekli olarak koruyan karmaşık bir hücre, süreç ve kimyasallar koleksiyonundan oluşur.Bağışıklık güçlendirici takviyeler ile bunların çalışmasının maksimum kapatasitede tutabilirsiniz.

Bağışıklık sisteminizi yıl boyunca sağlıklı tutmak, enfeksiyon ve hastalıkları önlemenin anahtarıdır.

Besleyici gıdalar tüketerek, yeterli uyku ve egzersiz yaparak sağlıklı yaşam tarzı seçimleri yapmak, bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin en önemli yoludur.

Ayrıca araştırmalar, belirli vitaminler, mineraller, şifalı bitkiler ve diğer maddelerle takviyenin bağışıklık tepkisini iyileştirmeye ve potansiyel olarak hastalığa karşı koruma sağlamaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Bununla birlikte, bazı takviyelerin aldığınız reçeteli veya reçetesiz satılan ilaçlarla etkileşime girebileceğini unutmayın. Bazıları belirli sağlık koşullarına sahip kişiler için uygun olmayabilir. Herhangi bir takviyeye başlamadan önce bir sağlık uzmanıyla konuştuğunuzdan emin olun.

İşte bağışıklığı güçlendirme potansiyeli ile bilinen 15 takviye.

1. Bağışıklık Güçlendirici D vitamini

D vitamini, bağışıklık sisteminizin sağlığı ve işleyişi için gerekli olan yağda çözünen bir besindir.

D vitamini, bağışıklık savunmanızın önemli parçaları olan beyaz kan hücreleri olan monositlerin ve makrofajların patojenlerle savaşan etkilerini artırır ve bağışıklık tepkisini artırmaya yardımcı olan iltihabı azaltır.

Birçok insan, bağışıklık fonksiyonunu olumsuz yönde etkileyebilecek bu önemli vitaminde eksiktir . Aslında, düşük D vitamini seviyeleri, grip ve alerjik astım dahil olmak üzere üst solunum yolu enfeksiyonları riskinin artmasıyla ilişkilidir.

Bazı çalışmalar, D vitamini takviyesinin bağışıklık tepkisini iyileştirebileceğini göstermektedir. Aslında, son araştırmalar bu vitamini almanın solunum yolu enfeksiyonlarına karşı koruma sağlayabileceğini düşündürmektedir.

11.321 kişide yapılan 2019 randomize kontrol çalışmalarının gözden geçirilmesinde, D vitamini takviyesi , bu vitamin eksikliği olan kişilerde solunum yolu enfeksiyonu riskini önemli ölçüde azalttı ve yeterli D vitamini düzeyine sahip olanlarda enfeksiyon riskini azalttı .

Bu, genel bir koruyucu etki gösterir.

Diğer çalışmalar, D vitamini takviyelerinin, hepatit C ve HIV de dahil olmak üzere belirli enfeksiyonları olan kişilerde antiviral tedavilere yanıtı iyileştirebileceğini belirtmektedir.

Kan seviyelerine bağlı olarak, günde 1.000 ila 4.000 IU ek D vitamini çoğu insan için yeterlidir, ancak daha ciddi eksiklikleri olanlar genellikle çok daha yüksek dozlar gerektirir.

D vitamini, bağışıklık sistemi üzerindeki etkisi nedeniyle COVID-19 ile bağlantılı olarak oldukça araştırılmıştır. Çalışmalar, D vitamininin solunum sistemindeki iyileşmeyi hızlandırdığını ve iltihabı durdurabildiğini göstermiştir.

Yakın tarihli bir hızlı gözden geçirme çalışmasında, COVID-19’un önlenmesi ve tedavisi için D Vitamini takviyesi önermek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğu sonucuna varılmıştır.

Bununla birlikte, sağlık ve bilim camiasındaki birçok profesyonel, D vitamini takviyesinin genellikle güvenli olduğunu ve muhtemelen bireylerin virüsten korunmasına yardımcı olabileceğini savunuyor.

ÖZET

D vitamini bağışıklık fonksiyonu için gereklidir. Bu vitaminin sağlıklı seviyeleri, solunum yolu enfeksiyonları riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir.

Takviyeler 101: D Vitamini

2. Bağışıklık Güçlendirici Çinko 

Çinko, bağışıklık sisteminizi güçlendirmesi amaçlanan pastiller gibi takviyelere ve diğer sağlık ürünlerine yaygın olarak eklenen bir mineraldir. Bunun nedeni çinkonun bağışıklık sistemi işlevi için gerekli olmasıdır.

Çinko , immün hücre gelişimi ve iletişimi için gereklidir ve inflamatuar yanıtta önemli bir rol oynar. Çinko ayrıca vücuttaki doku bariyerlerini özel olarak korur ve yabancı patojenlerin girmesini önlemeye yardımcı olur.

Bu besin maddesindeki bir eksiklik, bağışıklık sisteminizin düzgün çalışma yeteneğini önemli ölçüde etkiler ve bu da zatürre dahil olmak üzere enfeksiyon ve hastalık riskinin artmasına neden olur.

Araştırmalara göre, dünya çapındaki tüm derin solunum yolu enfeksiyonlarının %16’sının çinko eksikliğinden kaynaklandığı tespit edilmiştir.

Çinko eksikliği dünya çapında yaklaşık 2 milyar insanı etkiler ve yaşlı erişkinlerde çok yaygındır. Aslında, yaşlı yetişkinlerin %30’a kadarı bu besin maddesinde eksik olarak kabul edilir.

Çinko eksikliği Kuzey Amerika’da ve gelişmiş ülkelerde nispeten nadirdir.

Bununla birlikte, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki birçok kişi, alım veya emilim ile ilgili marjinal çinko eksikliğine sahiptir. Yaşlı bireyler genellikle yüksek risk altındadır.

Çok sayıda çalışma çinko takviyelerinin soğuk algınlığı gibi solunum yolu enfeksiyonlarına karşı koruma sağlayabileceğini ortaya koymaktadır.

Dahası, çinko takviyesi zaten hasta olanlar için faydalı olabilir.

Akut alt solunum yolu enfeksiyonu (ALRI) olan hastanede yatan 64 çocukta 2019 yılında yapılan bir çalışmada, günde 30 mg çinko almak toplam enfeksiyon süresini ve hastanede kalış süresini plasebo grubuna kıyasla ortalama 2 gün azalttı.

Ek çinko, soğuk algınlığının süresini azaltmaya da yardımcı olabilir.Ek olarak çinko, antiviral aktivite gösterir.

Günlük doz, belirlenen 40 mg elemental çinko üst sınırının altında olduğu sürece, uzun süreli çinko almak sağlıklı yetişkinler için tipik olarak güvenlidir.

Aşırı dozlar, enfeksiyon riskinizi artırabilecek bakır emilimini engelleyebilir.

ÖZET

Çinko takviyesi, solunum yolu enfeksiyonlarına karşı korunmaya yardımcı olabilir ve bu enfeksiyonların süresini azaltabilir.

Bağışıklık Güçlendirici
Bağışıklık Güçlendirici

3. Bağışıklık Güçlendirici C vitamini 

C vitamini , bağışıklık sağlığındaki önemli rolü nedeniyle enfeksiyona karşı korunmak için alınan belki de en popüler takviyedir.

Bu vitamin, çeşitli bağışıklık hücrelerinin işlevini destekler ve enfeksiyona karşı koruma yeteneklerini artırır. Eski hücreleri temizleyerek ve yenileriyle değiştirerek bağışıklık sisteminizin sağlıklı kalmasına yardımcı olan hücresel ölüm için de gereklidir.

C vitamini ayrıca, serbest radikaller olarak bilinen reaktif moleküllerin birikmesiyle oluşan oksidatif stresin neden olduğu hasara karşı koruma sağlayan güçlü bir antioksidan işlevi görür.

Oksidatif stres, bağışıklık sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir ve çok sayıda hastalıkla bağlantılıdır.

C vitamini ile takviye dahil olmak üzere, üst solunum yolu enfeksiyonları, süresini ve şiddetini azaltmak için gösterilmiştir soğuk algınlığı .

11.306 kişide yapılan 29 çalışmanın geniş bir incelemesi, günde ortalama 1-2 gram C vitamini ile düzenli olarak takviye edilmesinin soğuk algınlığı süresini yetişkinlerde %8 ve çocuklarda %14 azalttığını göstermiştir.

İlginç bir şekilde, inceleme ayrıca düzenli olarak C vitamini takviyesi almanın, maraton koşucuları ve askerler de dahil olmak üzere yüksek fiziksel stres altındaki kişilerde soğuk algınlığı oluşumunu %50’ye kadar azalttığını göstermiştir .

Ek olarak, yüksek doz intravenöz C vitamini tedavisinin, viral enfeksiyonlardan kaynaklanan sepsis ve akut solunum sıkıntısı sendromu (ARDS) dahil olmak üzere ciddi enfeksiyonları olan kişilerde semptomları önemli ölçüde iyileştirdiği gösterilmiştir.

Yine de, diğer çalışmalar, bu ortamda C vitamininin rolünün hala araştırıldığını ileri sürdü.

Sonuç olarak, bu sonuçlar, özellikle diyetleri yoluyla yeterince vitamin almayanlarda, C vitamini takviyelerinin bağışıklık sağlığını önemli ölçüde etkileyebileceğini doğrulamaktadır.

C vitamini için üst sınır 2.000 mg’dır. Ek günlük dozlar tipik olarak 250 ila 1.000 mg arasındadır.

ÖZET

C vitamini bağışıklık sağlığı için hayati öneme sahiptir. Bu besini takviye etmek, soğuk algınlığı da dahil olmak üzere üst solunum yolu enfeksiyonlarının süresini ve şiddetini azaltmaya yardımcı olabilir.

4. Bağışıklık Güçlendirici Mürver 

Uzun zamandır enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılan kara mürver ( Sambucus nigra ), bağışıklık sağlığına olan etkileri nedeniyle araştırılıyor.

Test tüpü çalışmalarında, mürver özü, üst solunum yolu enfeksiyonlarından ve influenza virüsünün suşlarından sorumlu bakteriyel patojenlere karşı güçlü antibakteriyel ve antiviral potansiyel gösterir.

Dahası, bağışıklık sistemi tepkisini arttırdığı ve soğuk algınlığının süresini ve şiddetini kısaltmanın yanı sıra viral enfeksiyonlarla ilgili semptomları azalttığı gösterilmiştir.

180 kişide yapılan 4 randomize kontrol çalışmasının gözden geçirilmesi, mürver takviyelerinin viral enfeksiyonların neden olduğu üst solunum yolu semptomlarını önemli ölçüde azalttığını buldu.

2004’ten daha eski, 5 günlük bir çalışma, günde 4 kez 1 çorba kaşığı (15 mL) mürver şurubu ile takviye edilen grip hastalarının, şurubu almayan ve daha az bağımlı olanlardan 4 gün önce semptomlarda rahatlama yaşadıklarını gösterdi. ilaç tedavisi.

Bununla birlikte, bu çalışma eskidir ve mürver şurubu üreticisi tarafından desteklenmiştir, bu da çarpık sonuçlara sahip olabilir.

Mürverin belirli enfeksiyonların ve grip virüsünün semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabileceği öne sürülmüş olsa da, risklerin de farkında olmalıyız. Bazıları, mürverlerin, sağlıklı hücrelere potansiyel olarak zarar verebilecek aşırı sitokin üretimine yol açabileceğini bildirmektedir.

Bu nedenle, bazı araştırmacılar mürver takviyelerinin yalnızca COVID-19’un erken seyrinde kullanılmasını önermektedir .

Yayınlanmış hiçbir araştırma çalışmasının mürverin COVID-19 için kullanımını değerlendirmediği belirtilmelidir. Bu öneriler mürver üzerinde yapılan önceki araştırmalara dayanmaktadır.

Mürverle ilgili sistematik bir inceleme şu sonuca varmıştır:

 • Laboratuvar hayvanları ve insan araştırmalarında, mürverin antiviral etkileri vardı ve çeşitli influenza A ve B suşlarını inhibe etti.
 • Bulantı, kusma veya siyanür toksisitesi riskinden kaçınmak için çiğ mürverler pişirilmelidir.
 • Mürver, nitelikli bir sağlık uzmanının yönlendirmesi altında kullanılmalıdır.

Mürver takviyeleri çoğunlukla sıvı veya kapsül şeklinde satılmaktadır.

ÖZET

Mürver takviyeleri almak, viral enfeksiyonların neden olduğu üst solunum yolu semptomlarını azaltmaya ve grip semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Ancak mürverin de riskleri vardır. Daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

5. Bağışıklık Güçlendirici Şifalı mantarlar 

Tıbbi mantarlar, eski zamanlardan beri enfeksiyon ve hastalıkları önlemek ve tedavi etmek için kullanılmıştır. Birçok tıbbi mantar türü, bağışıklık güçlendirici potansiyelleri için incelenmiştir.

270’den fazla tanınmış tıbbi mantar türünün bağışıklık arttırıcı özelliklere sahip olduğu bilinmektedir.

Cordyceps, aslan yelesi , maitake, shitake, reishi ve hindi kuyruğu, bağışıklık sağlığına fayda sağladığı gösterilen tüm türlerdir.

Bazı araştırmalar, belirli tıbbi mantar türleri ile takviyenin, bağışıklık sağlığını çeşitli şekillerde iyileştirebileceğini ve ayrıca astım ve akciğer enfeksiyonları dahil olmak üzere belirli durumların semptomlarını azaltabileceğini göstermektedir.

Örneğin, tüberküloz, ciddi bakteriyel hastalığı olan farelerde çalışma ile tedavinin bulunan cordyceps plasebo grubu ile karşılaştırıldığında, önemli ölçüde, akciğerlerde bakteri yükünü düşük bağışıklık tepkisi geliştirilmiş ve iltihaplanmasının düştüğü.

79 yetişkinde yapılan 8 haftalık randomize bir çalışmada, 1.7 gram cordyceps miselyum kültürü özü ile takviye edilmesi, enfeksiyona karşı koruma sağlayan bir tür beyaz kan hücresi olan doğal öldürücü (NK) hücrelerin aktivitesinde %38’lik önemli bir artışa yol açtı.

Hindi kuyruğu , bağışıklık sağlığı üzerinde güçlü etkileri olan bir başka tıbbi mantardır. İnsanlarda yapılan araştırmalar, hindi kuyruğunun, özellikle belirli kanser türlerine sahip kişilerde bağışıklık tepkisini artırabileceğini göstermektedir.

Diğer birçok tıbbi mantar, bağışıklık sağlığı üzerindeki yararlı etkileri nedeniyle de incelenmiştir. Tıbbi mantar ürünleri tentürler, çaylar ve takviyeler şeklinde bulunabilir.

ÖZET

Kordiseps ve hindi kuyruğu da dahil olmak üzere birçok tıbbi mantar türü, bağışıklık arttırıcı ve antibakteriyel etkiler sunabilir.

6-15. Bağışıklık güçlendirme potansiyeli olan diğer takviyeler 

Yukarıda listelenen öğelerin yanı sıra, birçok takviye, bağışıklık tepkisini iyileştirmeye yardımcı olabilir:

 • Astragalus. Astragalus , geleneksel Çin tıbbında (TCM) yaygın olarak kullanılan bir bitkidir. Hayvan araştırmaları, özütünün bağışıklıkla ilgili tepkileri önemli ölçüde iyileştirebileceğini düşündürmektedir.
 • Selenyum. Selenyum, bağışıklık sağlığı için gerekli olan bir mineraldir. Hayvan araştırmaları, selenyum takviyelerinin H1N1 de dahil olmak üzere influenza suşlarına karşı antiviral savunmayı artırabileceğini göstermektedir.
 • Sarımsak. Sarımsak , güçlü anti-inflamatuar ve antiviral özelliklere sahiptir. NK hücreleri ve makrofajlar gibi koruyucu beyaz kan hücrelerini uyararak bağışıklık sağlığını iyileştirdiği gösterilmiştir. Bununla birlikte, insan araştırması sınırlıdır.
 • Andrografi. Bu bitki, enterovirüs D68 ve influenza A dahil olmak üzere solunum hastalığına neden olan virüslere karşı antiviral etkileri olduğu bulunan bir terpenoid bileşik olan andrographolide içerir.
 • Meyan kökü. Meyan kökü, glisirizin de dahil olmak üzere viral enfeksiyonlara karşı korunmaya yardımcı olabilecek birçok madde içerir. Test tüpü araştırmasına göre, glisirizin, şiddetli akut solunum sendromu ile ilişkili koronavirüse (SARS-CoV) karşı antiviral aktivite sergiler.
 • Pelargonium sidoides . Bazı insan araştırmaları, soğuk algınlığı ve bronşit dahil olmak üzere akut viral solunum yolu enfeksiyonlarının semptomlarını hafifletmeye yardımcı olmak için bu bitkinin özünün kullanımını desteklemektedir. Yine de sonuçlar karışık ve daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.
 • B kompleks vitaminleri. B12 ve B6 dahil olmak üzere B vitaminleri, sağlıklı bağışıklık tepkisi için önemlidir. Yine de, birçok yetişkin, bağışıklık sağlığını olumsuz yönde etkileyebilecek şekilde bunlardan yoksundur.
 • kurkumin. Zerdeçaldaki ana aktif bileşik kurkumindir. Güçlü anti-inflamatuar özelliklere sahiptir ve hayvan çalışmaları, bağışıklık fonksiyonunu iyileştirmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.
 • Ekinezya. Ekinezya , papatya ailesindeki bir bitki cinsidir. Bazı türlerin bağışıklık sağlığını iyileştirdiği ve solunum sinsityal virüsü ve rinovirüsler dahil olmak üzere çeşitli solunum yolu virüslerine karşı antiviral etkileri olabileceği gösterilmiştir.
 • Propolis. Propolis, bal arılarının kovanlarda dolgu macunu olarak kullanmak üzere ürettikleri reçine benzeri bir malzemedir. Etkileyici bağışıklık arttırıcı etkilere sahip olmasına ve antiviral özelliklere de sahip olmasına rağmen, daha fazla insan araştırmasına ihtiyaç vardır.

Bilimsel araştırmalardan elde edilen sonuçlara göre, yukarıda listelenen takviyeler, bağışıklık artırıcı özellikler sunabilir.

Bununla birlikte, bu takviyelerin bağışıklık sağlığı üzerindeki bu potansiyel etkilerinin birçoğunun insanlarda tam olarak test edilmediğini ve gelecekteki çalışmalara duyulan ihtiyacın altını çizdiğini unutmayın.

ÖZET

Astragalus, sarımsak, kurkumin ve ekinezya, bağışıklık güçlendirici özellikler sunabilecek takviyelerden sadece birkaçıdır. Yine de, insanlarda tam olarak test edilmediler. Daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

Bağışıklık Güçlendirici En İyi 15 Takviye Adlı Yazımız Hoşunuza Gittiyse Sağlık Bölümünden Daha Fazla Benzer İçeriğe Göz Atabilirsiniz..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu