Sağlık

Ayak Bileği Ağrısının Sebepleri Neler Olabilir?

Ayak bileği ağrısının sebepleri hepimizin aklına takılır. Yürümeye başlıyorsunuz, aniden ayak bileğinize belirgin bir sebep olmadan bir ağrı saplanıyor. Ya da belki bir sabah uyanırsınız ve ayak bileğiniz ağrır. Belirgin bir yaralanma olmadan, ağrının nereden geldiğini merak ediyor olabilirsiniz.

Ayak bileği ağrısı bir yaralanmanın sonucu olabilir – ama olması gerekmez -. Kırıklar ve burkulmalar ayak bileği ağrısına neden olurken, diğerleri farklı bir kökene sahip bir ağrı ile başa çıkıyor. Artrit veya otoimmün bir durumun sonucu olabilir.

En iyi tedavi kök nedene bağlı olabilir, bu nedenle bir doktor tarafından kontrol edilmesini sağlamaktan çekinmeyin.

Ayak Bileği Ağrısının Sebepleri Neler Olabilir ?

Yaralanmadığınızı biliyorsanız ve önceden bildiğiniz sağlık sorunlarınız yoksa, ağrı rastgele hissedilebilir. Ancak bilmediğiniz veya ayak bileği ağrınızla bağlantı kurmadığınız altta yatan bir neden olabilir.

Ayak Bileği Ağrısının Sebepleri Kireçlenme olabilir

Osteoartrit ile iki kemik arasındaki kıkırdak yastık yavaş yavaş aşınır ve kemiklerin birbirine sürtünmesine neden olur. Ve acı verici. Ayrıca biraz sertlik ve hassasiyet olabilir. Sabah uyandığınızda daha kötü olduğunu fark edebilirsiniz. Bu durum bazen aniden ortaya çıkan ağrıya neden olur.

Ayak Bileği Ağrısının Sebepleri Romatizmal eklem iltihabı olabilir

Bu kronik otoimmün hastalığınız olduğunda, vücudunuzun bağışıklık sistemi, ayak bileği eklemleriniz gibi eklemlerin astarı da dahil olmak üzere sağlıklı dokulara saldırmaya başlar.

Gibi birçok gibi yüzde 90 olan kişilerin romatoid artrit ayakları veya ayak bileklerinin belirtiler gelişir. Ağrıyı içeren ancak şişlik ve sertliği de içerebilen semptomlar genellikle ayak parmaklarında başlar ve ayak bileklerine doğru ilerler.

Reaktif artrit

Vücudunuzun başka bir bölümünde, örneğin cinsel organlarınız veya bağırsaklarınız gibi bakteriyel bir enfeksiyon, vücudunuzun diğer bölümlerinde artrit semptomlarını tetikleyebilir. Ayak bilekleriniz, spondiloartropati olarak da bilinen reaktif artritten en çok etkilenen bölgelerden biridir . Dizleriniz, topuklarınız ve ayak parmaklarınız da şiddetli şişlik ve ağrı gelişebilir.

Lupus

Lupus , iltihaplanmaya neden olan başka bir otoimmün hastalıktır. Ayaklar ve ayak bilekleri de dahil olmak üzere vücudun çeşitli yerlerinde şişme, kas ağrısı ve eklem ağrısına neden olma eğilimindedir. Aslında, lupuslu insanların üçte ikisi ayaklarında artrit ile sonuçlanır.

Ayak Bileği Ağrısının Sebepleri
Ayak Bileği Ağrısının Sebepleri

Ayak Bileği Ağrısının Sebepleri Gut olabilir

Gut , çok acı veren bir tür inflamatuar artrittir. Eklemlerde ürik asit kristalleri biriktiği için oluşur. En sık ayak başparmağını etkiler, ancak ayak bileği dahil olmak üzere diğer eklemleri de etkileyebilir ve sıklıkla etkiler. Bir gut atağı aniden gelebilir.

Bursit

Ayak bileği ekleminizi oluşturan kemikler arasında yastık görevi gören küçük sıvı dolu keseler (bursa) iltihaplandığında, ayak bileği bursitini geliştirmişsinizdir . Yaralanma sonucu gelişebilir, ancak aşırı kullanım ve ayak bileği üzerindeki stres de olası nedenlerdir.

Bazı durumlarda artrit ve gut sorumlu olabilir. Uygun olmayan bir çift ayakkabı bile bu keselerin iltihaplanmasına ve ağrıya neden olabilir. Bu, bazı durumlarda yavaş gelişebilen bir durumdur ve ilk olarak, ayak parmaklarınız üzerinde veya topuklarınıza yaslanmış gibi belirli bir şekilde ayakta durduğunuzda şişlik veya ağrı fark etmeye başlayabilirsiniz.

Skleroderma

Progresif sistemik skleroz olarak da bilinen skleroderma , nadir görülen bir otoimmün hastalıktır. İyi anlaşılmamış olsa da, bağışıklık sisteminizin kolajen adı verilen lifli bir proteinin aşırı üretimini kışkırtarak kalınlaşmış, sertleşmiş cilde neden olduğu görülüyor.

Sklerodermanın neden olduğu iltihaplanma ayrıca çeşitli organ sistemlerinde, dokularda ve eklemlerde şişme ve hasara neden olabilir. Bazı ayak bileği sertliği ve ağrısının yanı sıra diğer eklemlerde ağrı ve sertlik gelişebilir.

Düztabanlar

Ayak kemerlerini destekleyen tendonlar hasar gördüğünde, kemerler destek kaybeder ve bu da düşmüş kemerler olarak bilinen bir duruma neden olur. Bu sahip çok benzer düz taban ya pes planus, ayak tüm taban senin ayağın orta kısmında altında gün ışığı biraz bırakmak yerine yere dokunduğunda oluşan bir durum.

Bu , ABD’de en az 8 milyon yetişkini etkiliyor

Aşil tendonu

Aşil tendonunuz topuğunuzu baldır kasınıza bağlar. Bir yaralanma elbette onu kırabilir veya yırtabilir, ancak ağrılı bir ayak bileği ile sonuçlanabileceğiniz diğer nedenleri göz önünde bulundurun. Çok fazla yürüme veya tekrarlayan hareketler yaparsanız, aşınma ve yıpranma Aşil tendinitine neden olabilir .

Yaşlanma, tendonun da zayıflamasına neden olur. Sonuç olarak, topuğunuzun arkası şişmiş veya ağrılı hissedebilir. Ayağınızı hareket ettirmek veya esnetmek konusunda sorun yaşayabilirsiniz.

Talusun osteokondral lezyonu (OLT)

Bu, önceki bir yaralanma, ayak bileği ekleminizin alt kemiğinin üstündeki kıkırdak ve kemikte hasar biriktirdiğinde ortaya çıkar. Zıplama veya koşma sırasında kötüleşebilir ve herhangi bir gevşek kıkırdaktan bir tıklama veya patlama sesi bile duyabilirsiniz.

Ayak Bileği Ağrısının Sebepleri
Ayak Bileği Ağrısının Sebepleri

Enfeksiyonlar

Bir enfeksiyon ayak bileğinize girebilir ve ağrıya neden olabilir. Bu, aşağıdaki gibi bakterilerin sonucu olabilir:

  • stafilokok aureus
  • Streptokok
  • enterobakter

Üçünün de kemik ve eklem enfeksiyonlarına neden olduğu bilinmektedir.

Nedeni teşhis etme

Bir doktor muhtemelen hareket açıklığınızı kontrol etmek ve ayrıca şişme ve olası enfeksiyon belirtileri aramak için ayak bileğinizi ve ayağınızı fizik muayene yapacaktır.

Bazı durumlarda, kırıkları veya yapısal yaralanmaları ekarte etmek için başka tanı testleri gerekli olabilir. Örneğin, bir ultrason bir tendona zarar verebilir. BT taraması ile eklem veya kemik hasarı tespit edilebilir . Kemik çıkıntıları ve kıkırdak kaybı da röntgende görülebilir .

Halihazırda romatoid artrit veya lupus gibi bir tanınız varsa, özellikle daha önce ayak bileği ağrısı veya diğer eklemlerde ağrı öyküsü varsa, doktorunuzun nedeni ele almasına yardımcı olabilir.

Yaralanma olmadan ani ayak bileği ağrısı tedavisi

Ağrının nedeni tedaviye yön verecektir.

Ayak Bileği Ağrısının Sebepleri Kireçlenme olabilir.

Ayak bileği ağrınızın ne kadar şiddetli olduğuna bağlı olarak doktorunuz nonsteroid antiinflamatuar ilaçlar (NSAİİ’ler) önerebilir veya ayak bileğinize topikal bir krem ​​uygulayabilir. Bir destek veya ayakkabı ekleri giymek de yardımcı olabilir.

Çok daha ciddi vakalarda eklem füzyon cerrahisi veya ayak bileği replasman cerrahisi seçenekler haline gelebilir.

Ayak Bileği Ağrısının Sebepleri Romatizmal eklem iltihabı olabilir

Doktorunuz bu nedeni gidermek için egzersiz ve ilaç kombinasyonunu önerebilir .

Reçetesiz satılan bir ağrı kesici ağrıyı dindirmeye yardımcı olabilir, ancak eklemde bir steroid enjeksiyonu daha fazla yardımcı olabilir.

Enflamasyonu azaltmak ve hastalığın ilerlemesini yavaşlatmak için hastalığı modifiye edici antiromatizmal ilaç (DMARD) gibi bir ilaca da ihtiyacınız olabilir .

Bazen ayağın arkası ve ayak bileği etkilendiğinde kemerlerinizin düşmesine neden olabilir. Bu durumda bir doktor size biraz destek olması için ortopedik ayakkabı giymenizi önerebilir.

Reaktif artrit

Yeni veya erken evre ağrı için NSAID’leri alabilirsiniz. Bununla birlikte, yapışır ve kronikleşirse, doktorunuz hastalığı modifiye edici antiromatizmal ilaçlar (DMARD’lar) reçete edebilir .

American College of Rheumatology’ye göre şiddetli eklem ağrısı, biyolojik ilaçlar ve hatta eklem içine kortikosteroid enjeksiyonları gerektirebilir.

Lupus

Doktorunuz dinlenme ve NSAİİ önerebilir, ancak tedaviniz hastalığınızın aktif olup olmadığına da bağlı olabilir.

Gut

Gut hastalığınız varsa, ağrılı alevlenmeleri veya atakları önlemek için ksantin oksidaz inhibitörleri veya probenesid gibi bir ilaç alıyor olabilirsiniz . Ancak bir atak geçirirseniz, doktorunuz ağrıyı hafifletmesi gereken bir gut önleyici ilaç olan bir NSAID, bir kortikosteroid veya kolşisin önerebilir . Ayrıca bunu önlemeye yardımcı olabilir.

Diyet ve egzersiz de gutu yönetmenize yardımcı olabilir.

Bursit

Muhtemelen dinlenme ve iltihap önleyici ilaçlar için bir reçete ile eve gönderileceksiniz. Sıkıştırma uygulamak veya atel takmak da ağrıya yardımcı olabilir. Doktorunuz bursanızdaki herhangi bir sıvıyı boşaltmaya karar verirse ve iltihaplanmaya bir enfeksiyonun neden olduğunu tespit ederse, size antibiyotik reçete edilebilir.

Ayak Bileği Ağrısının Sebepleri Skleroderma olabilir

Skleroderma için bir tedavi yoktur ve gerçekten de tek bir etkili tedavi rejimi yoktur.

Doktorunuz, immünosupresanların kullanımını gerektirebilecek hastalığın ilerlemesini yavaşlatmayı deneyebilir . Ayrıca ağrı için NSAID’ler ve kortikosteroidler ve muhtemelen hastalığın vücudunuzda ne kadar yaygınlaştığına bağlı olarak başka tedaviler önerebilirler.

Ayak Bileği Ağrısının Sebepleri Düztabanlar olabilir

Ortez ayakkabılar veya ekler en yaygın tedavidir. Ağrı, bir OTC ağrı kesici ile de ele alınabilir. Bazı egzersizler ve tabanlıklar ağrıyı hafifletmek için kullanılır. Nadir durumlarda, bu durumu gidermek için ameliyat gerekebilir.

Aşil tendonu

Dinlenme ve germe egzersizleri genellikle tedavinin bir parçasıdır ve ayrıca ayakkabı ekleri veya bir destek (veya her ikisi) kullanılır. Doktorunuz bir süre fiziksel aktivitenizi azaltmanızı önerebilir. Anti-inflamatuar ilaçlar veya kortikosteroidler de ağrıya yardımcı olabilir. Şiddetli vakalarda tendon onarım cerrahisi bir seçenek haline gelebilir.

Talusun osteokondral lezyonu (OLT)

Araştırmalar , kıkırdak onarımının veya değiştirilmesinin OLT’ye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir, ancak bunun dikkatli bir şekilde ve sizin özel durumunuza göre yapılması gerekir.

Enfeksiyonlar

Bir kan testi veya doku kültürü, ayak bileğinizdeki enfeksiyona neden olan bakteri türünü ortaya çıkarabilmelidir. Daha sonra doktorunuz enfeksiyonu ortadan kaldırmak ve ayak bileğinizdeki ağrıyı hafifletmek için oral veya IV antibiyotik vermeye başlayabilir.

Ne zaman doktora görünmeli

Ayak bileği ağrınıza neyin sebep olduğunu bilmiyorsanız, bir doktora görünmenizde fayda var. Kendi kendine geçecek bir zorlanma olabilir. Ancak tedavi edilmezse zamanla kötüleşebilecek ve kalıcı hasara neden olabilecek ilerleyici bir hastalığın belirtisi olabilir.

Yazımız hoşunuza gittiyse Sağlık bölümünden daha fazla benzer içeriğe göz atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu