Cilt BakımıGüzellik

At Kılı Fırçası ile Kuru Fırçalama Faydaları

At kılı fırçası ile kuru fırçalama cildinizi ölü derilerden arındırarak parlak bir görünüme kavuşmanızı sağlar. Kuruluğu gidermede de oldukça etkili olan bu yöntemin vücuda pek çok faydası vardır. Peki kuru fırçalama nedir? Nasıl yapılır? Faydaları nelerdir? İşte kuru fırçalama tekniğinin faydaları…

Sıcakların başlamasıyla birlikte şortlar, etekler bikiniler, elbiseler ortaya çıkmaya başladı. Kıştan yaza kıyafetlerimiz değişse de bizimle gelen bir uygulama var; Kuru fırçalama! Kuru fırçalama tekniği ile vücudunuz yeniden ışıldayabilir. Ölü derilerden arındıran, kan akışını hızlandıran kuru fırçalama tekniği nedir? Nasıl yapılır? Faydaları nelerdir? Tüm bunlara yanıt bulacağınız kuru fırçalama tekniği ile cildinizi bebek gibi parlatın…

Kuru fırçalama nedir?

Kuru fırçalama, at kılı fırçası yardımıyla vücudun aşağıdan yukarı doğru tarandığı bir bakım tekniğidir. Kuru fırçalama, yüzyıllardır var olan bir Ayurveda tıbbı türünün arasında yer alır. Buradaki amaç sert kıl ile vücudu temizleyerek kan akışını sağlamaktır. 

At kılı fırçası ile kuru fırçalamanın faydaları nelerdir?

Cildi ölü hücrelerden arındırır

Kuru fırçalamanın mekanik hareketi, pürüzlü, kuru ciltleri soymak için mükemmel bir yöntemdir. Kuru fırçalama, pul pul dökülme sürecinde gözenekleri açar. Ayrıca  kan dolaşımını artırarak ve lenf akışını/drenajını destekleyerek cildinizin detoksifikasyonuna yardımcı olur. Üstelik tıkanmış gözenekleri açarak vücudun terlemesi ve vücudunuzdaki toksinleri atması daha kolay olur.

Sinir sistemini uyandırır

Kuru fırçalama, sinir sisteminizi uyarma gibi ek bir faydası olduğu için kendinizi iyi hissetmenizi ve stresinizi azaltmanızı sağlayabilir. Aynı zamanda, canlanmış hissetmenizi de sağlar. Unutmayın stres cildi yaşlandıran en önemli etmenlerden biridir. 

Cildinize daha parlak bir ışıltı kazandırır

Ölü cilt hücrelerini atarak cildinizin daha pürüzsüz ve yumuşak olmasına yardımcı olabilir. Ayrıca cildinize geçici olarak daha parlak bir görünüm kazandırabilir.

At Kılı Fırçası ile Kuru Fırçalama Faydaları

Selülit görünümünü geçici olarak giderir

At kılı fırçası ile masaj yapılan bölgede daha hızlı kan akışı sağlandığı için selülit görünümlerinde geçici olarak azalmalar meydana gelecektir. O bölgeye yapılan masaj cildinizin kabarmasını sağladığı için bölgede oluşan dalgalanma görüntüsü de geçici olarak kaybolacaktır. 

-Ayrıca ‘Selülit nasıl geçer? Selülit sebepleri nelerdir?‘ yazımıza da bakabilirsiniz.

At kılı fırçası ile kuru fırçalama nasıl yapılır?

Kuru fırçalama konusunda yeniyseniz veya doğru şekilde yapıp yapmadığınızdan emin değilseniz, şu adımları deneyebilirsiniz:

  • Doğal kıllı bir fırça kullanarak ayaklardan başlayın ve yukarıya doğru fırçalayın.
  • Ardından, fırçayla geniş ve dairesel hareketlerle vücudunuzda gezdirin. 
  • Karın, göğüsler ve boyun gibi hassas bölgeler için bu işlem biraz fazla olabileceğinden, hafif dokunuşlarla vücudunuzda gezdirin.
  • Kuru fırçalamadan sonra ölü derileri atmak için  soğuk bir duş alın.

Kuru fırçalama selüliti azaltır mı?

Cildinizi kuru fırçalamanın  selüliti  veya selülit görünümünü azalttığına dair bir kanıt yoktur – bu iddia hiçbir bilimsel kanıtla desteklenmemektedir. Ancak kuru fırçalamada artan kan akışından dolayı cildin kabarmasını selülite karşı etkisi olarak bilinir. Yani cildinizde geçici olarak selülit görünümü azalır ama kalıcı ve kanıtlanmış bir etkisi yoktur. 

-Ancak selülitlerinizi gidermek için beslenme rutininiz de değişiklikler yapmak istiyorsanız ‘Selülit giderici detoks tarifi’ yazımıza bakmalısınız. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu