Amenore (Adetten Kesilme) Nedir? Belirtileri, Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Amenore (Adetten Kesilme) Nedir? Belirtileri, Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
11 Aralık 2018 tarihinde eklendi, 232 kez okundu.

 Amenore, kişide adet kanamasının hiç görülmemesi ya da görüldükten sonra herhangi bir sebeple kesilmesidir. Adetten kesilmenin bilinen en büyük nedeni ise hamileliktir. Birçok nedenden ortaya çıkabilen amenore, altta yatan nedene göre tedavi edilebilen bir sorundur.

Amenore (Adetten Kesilme) Belirtileri Nelerdir?

 Amenore, Türkçe adıyla da anıldığı gibi adetten kesilme belirtisi ile ortaya çıkmaktadır. Bunun yanı sıra memeden süt boşalması, aşırı kilo alma ya da kaybetme, baş ağrısı, saçlarda belirgin dökülme, pelvik ağrısı gibi belirtilerle de kendini göstermektedir. Eğer ki amenore psikolojik sıkıntılarla ilişkili ise, kişide anksiyete atağı gibi belirtiler oluşmasına neden olabilir.

Amenore (Adetten Kesilme) Nedenleri Nelerdir?

 Amenore genellikle emzirme, menopoza girme ve gebelik gibi dönemlerin neden olduğu bir durumdur. Doğum kontrol hapı kullanmak ve antidepresan, tansiyon, radyasyon ve kemoterapi ilaçları almakta adetten kesilmeye neden olabilir. Bunun yanı sıra birçok kadının problemi haline gelen polikistik over sendromu, asherman sendromu ve anovülasyon (oluşan yumurtanın serbest kalmaması) gibi sağlık sorunları da amenore oluşumunda etkilidir.

Amenore oluşumunda etkisi büyük olan diğer nedenleri ise anoreksiya ve bulimia gibi yeme hastalıkları, aşırı zayıflık ya da aşırı kilo, genetik geçişler, sıkı eğitime maruz kalınan spor çeşitleri, depresyon, rahim içinde görülen yaralar, stres ve kronik hastalıklar olarak sıralamak mümkündür.

 Amenore (Adetten Kesilme) Tedavisi Nasıl Yapılır?

 Amenore tedavisine başlanmadan önce, spesifik nedenlere bakılmaktadır. Böylelikle doğru tanı konulur ve hastanın tedavisine başlanır. Eğer altta yatan ayrı bir hastalık bulunuyorsa, öncelikle bu hastalığın tedavi edilmesi gerekmektedir. Amenore tanısı için ultrasonografi, CT ya da MRI taraması ve X-ışını yöntemlerinden faydalanılabilir. Bunun yanı sıra hekimlerin istediği ilk test hamilelik testidir. Hastalığın teşhisi konduktan sonra, dopamin agonistleri ile hastanın yumurtlama fonksiyonu düzenli hale getirilmektedir. Eğer yumurtalık yetmezliği tanısı konursa, bu durumda hormon replasman tedavisine başlanır.

Bazı durumlarda bu sorunun altında hipotalamik ve hipofiz tümörler yatmaktadır. Böyle bir durum söz konusu olduğunda ameliyat ve radyasyon tedavileri uygulanmaktadır. Rahim içinde yapışıklık durumu varsa, bu dokunun kazınması için de cerrahi operasyon denenmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git

Hürriyet | Sabah | Kanal D | Mahmure | Star TV | Posta |